534 dnů ve vesmíru: Peggy Whitsonová překonala všechny americké rekordy

Včerejším dnem vstoupila astronautka Peggy Whitsonová do historie. Svým 534. dnem stráveným ve vesmíru překonala americké mužské i ženské rekordy v délce pobytu ve vesmíru




Američanka přicestovala na Mezinárodní vesmírnou stanici loni v listopadu s Francouzem Thomasem Pesquetem a Rusem Olegem Novickým, kteří se na rozdíl od Whitsonové vrátí v červnu na Zemi. Sedmapadesátiletá Whitsonová je ve vesmíru potřetí a její nynější mise potrvá téměř deset měsíců. Je nejen nejdéle ve vesmíru pobývající ženou, ale na konci dubna navíc vytvořila další rekord mezi ženami, když se na procházku do otevřeného kosmu vydala už poosmé. Další ji čeká už 12. května. Než se na podzim vrátí na Zemi, stráví ve vesmíru 650 dní.

TIP: Jaký kosmonaut a jaká kosmonautka strávili ve vesmíru nejvíce času?

Peggy Whitsonová se narodila 9. února 1960 v Iowě. Má doktorát z biochemie, ale většinu života se věnovala zkoumání vesmíru. V květnu 1996 byla v 16. náboru NASA vybrána mezi astronauty. Po dvouletém kurzu všeobecné kosmické přípravy získala kvalifikaci letový specialista.

Na ISS se vypravila poprvé roku 2002 ještě na palubě raketoplánu Endeavour. V rámci své první mise se stala prvním vědeckým důstojníkem NASA na ISS. Roku 2009 se během další mise stala první ženou, která kdy velela Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Kromě jiného drží také rekord v délce pobytu ve volném vesmíru, kde strávila 53 hodin.

  • Zdroj textu

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci