Reklama


Alkoholový impresionismus: Whisky pod mikroskopem

27.11.2014 - Martin Reichman

Dobrá whisky nemusí sloužit jen k potěše chutí a duše, pro Ernie Buttnona je fotografování zbytků whisky originálním uměním

Reklama

K fotografování zaschlých zbytků whisky se Ernie Buttnon dostal vlastně náhodou. Při mytí použitých skleniček si všiml zvláštních usazenin na jejich dně. Pomocí barevných filtrů je nasvítil a originální umění bylo na světě.

Originálními vzory se nyní zabývali vědci z Princetonské univerzity. Usedliny připomínající mimozemskou krajinu má podle nich na svědomí tzv. Marangoniho efekt, popisující přesun hmoty mezi dvěma kapalinami, na základě gradientu jejich rozdílných povrchových napětí.

Když fyzika maluje

Tento jev byl poprvé pozorován a zaznamenán jako tzv. „slzy vína“ fyzikem Jamesem Thomsonem v roce 1855. Pojmenován byl ale podle italského vědce Carla Marangoniho, který ho důkladně studoval.

Podle Howarda Stonea z Princetonské univerzity dochází u whisky k Marangoniho efektu vlivem rychlejšího odpařování ethanolu. S měnící se koncentrací ethanolu a vody, dochází ke změně povrchového napětí mezi vodou a alkoholem, změně proudění kapalin a následně i vzniku usazenin. Jejich struktura je přitom dána množstvím materiálu získaného během procesu přípravy whisky. Může se jednat například o zbytky tříslovin ze sudů, ve kterých nápoj dozrával.

  • Zdroj textu: erniebutton.com
  • Zdroj fotografií: erniebutton.com

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za knihu Justina čili Prokletí ctnosti byl Markýz de Sade uvězněn. Nakonec ho však po intervenci rodiny umístili v ústavu pro choromyslné.

Historie
Revue

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje

Vesmír

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.

Věda

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 

Válka

Není to hezké, není to chutné a není to příjemné. Ale funguje to. Většina narkomanů se zde vyléčí.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907