Antonín Švehla: Trvale nejvlivnější prvorepublikový politik

18.08.2017



Přestože neměl vysokoškolské vzdělání jako většina tehdejších československých politiků, s pomocí selského rozumu se vyšvihl mezi elitu. Masaryk dokonce za označil Antonína Švehlu  za jednoho z nejvýznamnějších státníků Evropy.

Na venkově je síla

Narodil se na rodinném statku v Hostivaři u Prahy. Vyučil se pekařem a měl blízko k národním sociálům. Avšak po smrti otce se spolu s matkou ujal správy statku. Začátkem století napomáhal vzniku sjednocené agrární strany, brzy se dostal do jejího čela i mezi autory jejího politického programu. Vyhlásil heslo, které získalo oblibu: „Venkov jedna rodina!“

Neuměl dobře německy, proto nekandidoval do Říšského sněmu, ale jenom do sněmu zemského. Za první světové války patřil mezi vedoucí činitele protirakouského odboje. Spolu s Rašínem organizoval převzetí moci. Věděl, že nejdůležitější je vládnout nad potravinami, proto zajistil Obilní ústav a zastavil dodávky obilí do Rakouska.

Jako několikanásobný čs. ministr se podílel jak na vypracování ústavy, tak na pozemkové reformě. Snažil se, aby agrární politika vlády i strany byla přijatelná jak pro velkostatkáře, tak pro drobné zemědělce. V letech 1922–1929 (s výjimkou krátkého období úřednické vlády), kdy byl premiérem, se zasazoval o řešení sociálních otázek.

Plat? Děkuji, nepotřebuji

V roce 1937 odmítl kandidovat na prezidenta proti Masarykovi a naopak ho podpořil. V době, kdy ještě neměl Beneš pevné postavení, uvažoval Masaryk o Švehlovi jako o svém dočasném nástupci na Hradě.

Zatímco ostatní „muži osmadvacátého října“ měli vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání, Švehla ne, ale hodně sám studoval. Měl však tolik selského rozumu, že se vyšvihl jako schopný politik a mistr kompromisů. Známý internista profesor Josef Charvát vzpomínal, že po smrti se našel v jeho psacím stole veškerý plat, který pobíral jako předseda vlády. Není divu – o peníze se nikdy nezajímal, živil ho statek v Hostivaři. Když dostal premiérský plat, strčil ho do šuplíku.
Zatímco Beneše si cizí politici cenili jako diplomata, Švehlu považovali za mistra vnitřní politiky. „Švehla je velký státník a neváhám říci, že jeden z největších státníků v Evropě,“ řekl o něm Masaryk. 

  • Zdroj textu

    Kauzy (extra Historie) 5/2012

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie, Elektracentrum


Další články v sekci