Reklama


Apollo 13: Mise, která se stala legendou

11 . 4 . 1970

No a tady máme to americké Apollo 13! Na dráhu k Měsíci jej vynesla z Kennedyho kosmického střediska raketa Saturn V odpoledne místního času. Během činnosti druhého stupně nosiče přišla anomálie, když se jeho prostřední motor vypnul o dvě minuty dříve, než měl. Zbylé motory plus třetí stupeň tedy hořely déle a loď díky tomu dosáhla téměř plánované parkovací dráhy kolem Země. Na misi výpadek motoru neměl vliv.

TIP: 10 největších dramat ve vesmíru i na rampě: Gemini 8 a Apollo 13

Dva dny po startu, nedlouho před dosažením Měsíce, však došlo k explozi kyslíkové nádrže v servisním modulu mateřské lodě a posádka se musela v nouzovém režimu po jednom obletu Měsíce vrátit na Zemi.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907