Reklama


Archeologové v Egyptě odkryli pohřebiště starých božských soch

26.09.2017 - Stanislav Mihulka

Když ve starověkém Egyptě posvátné sochy božstev dosloužily, čekal je důstojný pohřeb

Figurína Osirise -<p>Jedna z objevených figurín boha Osirise z pohřebiště soch u Ptahova chrámu v Karnaku</p>
Figurína Osirise -

Jedna z objevených figurín boha Osirise z pohřebiště soch u Ptahova chrámu v Karnaku

Reklama

Sochy božstev se ve starověkém Egyptě těšily mimořádné péči. Věřící je omývali, natírali vonnými látkami a přinášeli jim obětiny i pokrmy. A nakonec, když sochy sešly věkem, s poctami je pohřbili.

Archeologové před časem objevili pohřebiště božských soch v egyptském Karnaku. Nalezli tam celkem 38 objektů, které představují více či méně zachovalé sochy božstev. Je mezi nimi 14 soch a figurín boha Osirise, tři sochy paviána, které představují boha Thovta, dvě sochy bohyně Mut, jedna sfinga nebo část sochy boha Ptaha.

TIP: Záhadný faraon Sanacht je nejstarším známým případem gigantismu

Pohřebiště soch se nachází vedle chrámu boha Ptaha v Karnaku. Objevené objekty pocházejí z různých dob. Například socha boha Ptaha je z období Nové říše, zatímco jiné objekty jsou mladší a vznikly v době vlády Ptolemaiovců.

  • Zdroj textu: Live Science
  • Zdroj fotografií: J. Maucor/ CFEETK-CNRS-MoA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Optofobie

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte optofobií, pak ve vás právě zvednutí víček a pohlédnutí na okolí vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří něco velmi traumatizujícího – například přítele při aktu nevěry či smrt matky. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Musejí-li však čelit pohledu, který nedokážou snést, nastává u nich panika a úzkostné stavy. 

Zajímavosti

Za barvu jezírka Cracker Lake jsou odpovědné ledovce. Při odtávání je z nich do jezera odplavován jemný kamenný prach. Odraz světla od těchto mikroskopických částeček vytváří dojem tyrkysově modré barvy.

Příroda

Irští rebelové ochotně využili možnosti, jak zpochybnit vládu Jindřicha VII., a udělali si z Lamberta Simnela svého „jediného legitimního krále“. Eduard Plantagenet (vpravo), 17. hrabě z Warwicku, se dostal coby člen poražených Yorků do towerského vězení v pouhých deseti letech. Zemřel v něm o 14 let později.

Historie

Snímek pořízený letos v roce 2017 sondou Cassini zachycuje zkracující se stíny, jež planeta vrhá na své prstence. Tehdy, v době Saturnova letního slunovratu, dopadají pouze na zcela vnitřní prstence

Vesmír
Zajímavosti

Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907