Reklama

Reklama

Auto pro radost: Revoluční koncept automobilky Toyota

19.11.2013 - Jan Miklín
Za pár let bychom mohli místo sezení za volantem ovládat auto náklonem těla. Alespoň si tak jednu z možností automobilové dopravy budoucnosti představuje japonský gigant automobilového průmyslu, firma Toyota
Sepjetí stroje a člověka
Ladné křivky
Displej místo budíků
Chytré auto
Toyota FV2

Unikátní stroj pro jednoho člověka oficiálně představí na 43. ročníku tokijského autosalonu, který vypukne v hlavním městě Japonska už za pár dnů. Auto zaujme na první pohled zaoblenými tvary, avšak hlavní překvapení nastane, když nakouknete dovnitř.

Propojení člověka a stroje

Toyota FV2 totiž nemá volant. Směr i rychlost jízdy bude řidič ovládat náklonem těla dopředu, dozadu či do stran, podle představ japonských inženýrů by tak mělo dojít podobnému sepjetí mezi člověkem a dopravním prostředkem, jako je tomu při jízdě na koni. Možná až trochu děsivě vypadá další z vymožeností: podle analýzy tónu řeči (k ovládání bude možno použít i hlasové pokyny) projde auto databázi cílů a navrhne, kam byste mohli mít náladu si zajet.

Zdá se vám způsob řízení trochu nebezpečný? Moderní elektronika a automatické systémy dokáží pohlídat už dnes spoustu věcí a tak tomu bude i u konceptu FV2. Řidičovy náklony bude korigovat detektor vozidel v mrtvém úhlu i komunikace řídícího počítače s ostatními podobně chytrými vozidly na silnici. A aby v běžném provozu vozidlo nezapadlo, diody na karosérii umožní v okamžiku měnit barvu auta. Můžeme jen hádat, zda se skutečně někdy tohle vozítko vydá na silnice.

Reklama