Reklama


Auto pro radost: Revoluční koncept automobilky Toyota

19.11.2013 - Jan Miklín

Za pár let bychom mohli místo sezení za volantem ovládat auto náklonem těla. Alespoň si tak jednu z možností automobilové dopravy budoucnosti představuje japonský gigant automobilového průmyslu, firma Toyota

Reklama

Unikátní stroj pro jednoho člověka oficiálně představí na 43. ročníku tokijského autosalonu, který vypukne v hlavním městě Japonska už za pár dnů. Auto zaujme na první pohled zaoblenými tvary, avšak hlavní překvapení nastane, když nakouknete dovnitř.

Propojení člověka a stroje

Toyota FV2 totiž nemá volant. Směr i rychlost jízdy bude řidič ovládat náklonem těla dopředu, dozadu či do stran, podle představ japonských inženýrů by tak mělo dojít podobnému sepjetí mezi člověkem a dopravním prostředkem, jako je tomu při jízdě na koni. Možná až trochu děsivě vypadá další z vymožeností: podle analýzy tónu řeči (k ovládání bude možno použít i hlasové pokyny) projde auto databázi cílů a navrhne, kam byste mohli mít náladu si zajet.

Zdá se vám způsob řízení trochu nebezpečný? Moderní elektronika a automatické systémy dokáží pohlídat už dnes spoustu věcí a tak tomu bude i u konceptu FV2. Řidičovy náklony bude korigovat detektor vozidel v mrtvém úhlu i komunikace řídícího počítače s ostatními podobně chytrými vozidly na silnici. A aby v běžném provozu vozidlo nezapadlo, diody na karosérii umožní v okamžiku měnit barvu auta. Můžeme jen hádat, zda se skutečně někdy tohle vozítko vydá na silnice.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Toyota

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlivem klimatických změn se letos Florida ocitla pod sněhem – poprvé po třiceti letech.

Zajímavosti

Dlouho se počítalo s tím, že raketoplán bude mít podobu dvou spojených letadel

Vesmír

Psala Fersenovi během svého zajetí v pařížském Templu pomocí šifrovací tabulky, kterou jí dal

Historie

F-4E Phantom II dosud představuje v íránském letectvu významný typ.

Válka

V mléce ptakopysků vědci identifikovali unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu. Připomíná lokny slavné americké herečky.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907