Reklama


Budeme létat na dovolenou letadly s hybridním pohonem?

08.02.2016 - Stanislav Mihulka

Společnost EasyJet připravuje dopravní letadla s hybridním pohonem, který by výrazně omezil spotřebu paliva při pojíždění na dráze

Britský nízkonákladový letecký dopravce EasyJet plánuje zavést dopravní letadla s hybridním pohonem. Pokud uspějí, tak ušetří přes 55 tisíc tun paliva ročně a také příslušné emise oxidu uhličitého.

Podstatou technologie je, že letadlo získává energii při brzdění během přistávání. Energie putuje do vodíkového palivového článku, odkud pak může být využita pro provoz letadla. Během procesu vzniká odpadní voda, která může být na palubě letadla recyklována.

EasyJet létá hlavně na krátkých linkách a jejich letadla spotřebují větší podíl paliva při pojíždění na dráze, než letadla dopravců na dlouhých linkách. Proto se společnost dlouhodobě snaží snižovat spotřebu paliva při pojíždění a právě hybridní pohon by mohl být řešením.

Tento pohon EasyJet vyvíjejí ve spolupráci s britskou Univerzitou ve Cranfieldu. Letos by měli zahájit první testovací lety letadel vybavených hybridním pohonem.

  • Zdroj textu: Gizmag, EasyJet
  • Zdroj fotografií: EasyJet

ReklamaReklama

Aktuální články

Vzducholoď Italia, jež se v roce 1928 měla vznést k severnímu pólu, nakonec svého cíle dosáhla, poté však tragicky ztroskotala.

Zajímavosti

Sériová výroba návratových modulů lodí Sojuz

Vesmír

Zámek ční nad obcí Hohenschwangau

Historie

Hlavním receptem na léčbu takzvaného bombového (též šrapnelového) šoku byl klid a odpočinek

Válka

Dron Fury s novým motorem může provádět průzkum 15 hodin

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907