Reklama

Reklama

Byl Kryštof Kolumbus skutečně prvním Evropanem, který doplul až do Ameriky?

5.3.2017 - Kateřina Helán Vašků
Je pravda, že Nový svět neobjevil koncem 15. století Kryštof Kolumbus, ale úplně jiný Evropan?
Utajené prvenství
Utajené prvenství

12. října 1492 doplul Kryštof Kolumbus k Novému světu. S velkou pravděpodobností ale nebyl prvním Evropanem.

O prvenství Kryštofa Kolumba v Novém světě se skutečně vedou dlouhodobé spory. Dnes již prokazatelně víme, že dřív než on stanuli na americké půdě například Vikingové. K méně známým patří jméno francouzského mořeplavce Jeana Cousina, který prý přistál v Brazílii již roku 1488, tedy čtyři roky před Kolumbem. Na palubě jeho lodi se měl plavit i Španěl Martin Alonzo Pinzón, jenž se údajně po návratu do rodné země spojil právě s Kolumbem, poskytl mu klíčové informace o cestě na západ a coby kapitán lodi Pinty s ním podnikl legendární zaoceánskou plavbu. Žádné doložené zprávy však neexistují. 

Písemné záznamy máme až o výpravě francouzského mořeplavce Binota Paulmiera de Gonneville, který roku 1503 mířil k indickým břehům, ale jeho plavidlo cestou zasáhla silná bouře. Když se o dva roky později vrátil do vlasti, popsal, že jej živel zahnal k břehům neznámé pevniny, kterou nazval „Jižní země“. Údajně se měla nacházet asi šest týdnů plavby na západ od mysu Dobré naděje, a mohlo se tak skutečně jednat o břehy Brazílie.

Foto, ilustrace: 
L. Prang & Co.
Zdroj: 
100+1 zahraniční zajímavost

Související články

S puškami, křížem a patogeny

Evropští dobyvatelé zavlekli do Nového světa řadu chorob, kterým pak indiáni ve velkém podléhali.

Back Bay, Boston
Back Bay, Boston

Jak by vypadala americká města, pokud se katastrofická prognóza naplní.

Santiniho Zelená hora
Santiniho Zelená hora

Na popud opata Václava Vejmluvy jej tam v letech 1719–1722 vybudoval geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel. 

S pomocí odborníků z oblasti vědy, techniky, biologie a medicíny vám objasníme všechno neznámé. Pokud vám už dlouho něco vrtá hlavou a nemůžete najít uspokojivou odpověď, neváhejte a zeptejte se na emailu 100+1@epublishing.cz, nebo na našem Facebooku, Twitteru či Google+. Nejlepší dotaz odměníme knihou.

Reklama