Reklama


Cesmíny plné kouzel: Magické vánoční stromy z tropů

05.04.2017 - Pavel Sekerka, botanik

Cesmíny jsou stálezelené nebo opadavé stromy a keře. Většina ze 400 známých druhů roste v tropech – vyskytují se v jihovýchodní Asii, ve Střední a Jižní Americe, v Indii, v Africe a na Madagaskaru. Jen několik druhů je rozšířeno i do mírného pásma

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) - Vonné čtyřčetné květy jsou ve svazcích po jednom až třech. V plodu jsou čtyři semena
Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) - Vonné čtyřčetné květy jsou ve svazcích po jednom až třech. V plodu jsou čtyři semena

Na cesmínách je zajímavé, že zaujaly významné místo v magii – a to nezávisle na sobě hned na třech kontinentech. Jednotlivé druhy byly využívány jak starověkými národy v Evropě, tak i Indiány v Americe a jako léčivé rostliny se pěstovaly i ve východní Asii.

Indiáni věřili, že cesmíny pomáhají dosáhnout vítězství v bitvách. Sušili jejich plody tak, aby se zachovala červená barva a nosili je jako korálky. Druidové byli přesvědčeni, že slunce nikdy neopouští cesmínové keře, a proto je považovali za svaté. Cesmína se používala pro dekorace i v průběhu starořímských Saturnálií a k uvítání nového roku v Číně. Ve středověku se jimi zapuzoval od obydlí ďábel, čarodějnice a zlí duchové. Když byly vysázeny kolem domu, měly působit jako obrana proti zlým čárám. S cesmínami v roli domácí dekorace se v zimě dodnes můžete setkat.

TIP: Vodní rostlina viktorie královská aneb Prchavá krása vodní královny

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)

Keř nebo strom se střídavými, tuhými, kožovitými listy, které jsou trnitě zubaté a lesklé na horní straně. Jde o nejčastěji pěstovanou zahradní cesmínu, k dispozici je ale celá řada zahradních kultivarů, jež se liší tvarem listů či barvou plodů. Některé odrůdy jsou velmi známé a pěstují se již od středověku.
Kůra se používala v Anglii proti kašli, pivo s vývarem z cesmínového listí se doporučovalo proti kolikovým bolestem.

Velikost: keř či strom až 20 metrů vysoký
Ekologie: obvykle v podrostu listnatých lesů
Květy: čtyřčetné
Rozšíření: Západní a jižní Evropa, Britské ostrovy, západním pobřeží Skandinávie, severní Afrika a Turecko

Cesmína přeslenatá (Ilex verticillata)

Opadavý keř se střídavými listy, které jsou na okrajích pilovité a na podzim barví. Květy jsou drobné. Zářivě červené plody vydrží na keřích dlouho do zimy a jsou proto oblíbeným materiálem při zimních vazbách. V Severní Americe jsou rozsáhlé plantáže, na kterých se tento druh a jeho kříženci s jinými opadavými druhy ve velkém pěstují právě pro plody ozdobené větve. Indiáni jí používali jako léčivou rostlinu.

Velikost: keř vysoký až 4 metry
Ekologie: bažinatá stanoviště, vzácněji písečné duny
Květy: obvykle pětičetné
Rozšíření: USA a jihovýchod Kanady od New Foundlandu po Alabamu

Cesmína paraguayská (Ilex paraguayensis, synonymum: I. paraguariensis)

Strom se střídavými stálezelenými listy, které jsou na okrajích vroubkované. Sušené a rozdrcené listy cesmíny jsou známé jako maté. Pití této alternativy čaje nebo kávy se u nás příliš nerozšířilo. Udává se však, že pijáci maté v některých státech Jižní Ameriky zkonzumují až 10 kilo sušených listů ročně. Nápoj má pro vysoký obsah xanthinových alkaloidů (kofein,  theobromin a theophyllin) povzbuzující účinky. Listy se sklízí jednou za 3–4 roky tak, že se ořezávají celé větve. Původně se nechávaly zavadnout v kouři nad ohněm, a poté otrhaly a sušily. Dnes se obvykle zpracovávají průmyslově.

Velikost: strom 15–20 metrů vysoký
Ekologie: podhorské stálezelené lesy a břehy potoků
Květy: čtyřčetné
Rozšíření: jižní Brazílie, Uruguay, Paraguay, severní Argentina

  • Zdroj textu: Příroda 12/2010
  • Zdroj fotografií: David Vojtuš

ReklamaReklama

Aktuální články

Vizualizace zachycuje první známou mezihvězdnou planetku `Oumuamua. Získaná měření naznačují, že `Oumuamua je nejspíš husté, pravděpodobně kamenné nebo dokonce kovové 400 metrů dlouhé těleso, jeho povrch má temně červenou barvu a není pokryt ledem.

Vesmír

Pennsylvania Avenue, Washington (1900 a 2013)

Zajímavosti

Snímek z prosince 1969 zachycuje Mansona během eskorty k předběžnému slyšení u soudu.

Revue

Po elektrických automobilech přicházejí na řadu elektrické náklaďáky

Věda

Obsluha 40mm kanonu Bofors vyhlíží v létě 1944 v Normandii letouny nepřítele

Válka

Vlky, kteří dřív ohrožovali dobytek, lovci v Yellowstonském parku zcela vyhubili – načež došlo k výrazným výkyvům v ekosystému.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907