Chatky na vysoké noze: Slovinsko láká zájemce o glamour camping

Bledské jezero uprostřed slovinských Julských Alp každoročně láká davy turistů. Je to zkrátka to pravé místo pro nový trend – takzvaný glamour camping, který spojuje zdánlivě neslučitelné: luxus a kempování

20.07.2017 - Kateřina Kučerová



Obyvatele nenápadných chatek čeká každé ráno bohatá snídaně, samozřejmě s donáškou téměř až do postele. Každá chatka má vlastní koupelnu, vzdálenou jen pár kroků, která je k nerozeznání od té v hotelovém pokoji. Pochopitelně tu nechybí ani bezdrátový internet. A u každé chatky najdete romanticky laděnou horkou lázeň včetně svíček a šampaňského. K dispozici je dokonce i sauna, rovněž vzdálená jen pár kroků. Říká se tomu glamour camping – zkráceně glamping. 

Zachovejme klid

Není divu, že tyhle chatičky u Bledského jezera jsou rezervovány už půl roku dopředu. „Glamping je velmi oblíbený, byli jsme tím zájmem šokovaní,“ říká Nejc Kelbl, spolumajitel Camping Bled – prvního glampingu ve Slovinsku. A vzápětí dodává: „Do našeho kempu jezdí jen jedno procento Slovinců, ostatní hosté jsou cizinci. V případě glampingu je to ale jinak. Slovinců přijíždí více než třetina a poukazy na ubytování jsou velmi oblíbeným dárkem.

První dvě „glamour“ chatky, které v kempu vyrostly v roce 2010, slavily takový úspěch, že se vedení kempu rozhodlo postavit dalších deset. A přestože zájem je o ně velký, víc už jich tady nebude. „Kdybychom tady postavili třicet nebo čtyřicet chatek, připadali by si hosté jako někde v městečku a nebylo by to příjemné. Proto chceme zachovat ten klid a nízký počet chatek,“ vysvětluje Nejc Kelbl. 

Moderně i tradičně

Kempování pro náročné ale samozřejmě není určeno jen párům. Kemp u Bledského jezera pamatuje i na rodiny s dětmi. Pro ty postavili chatky v jiné části kempu, a děti tak mohou bezstarostně dovádět, aniž by někoho rušily. Rodinné chatky jsou klimatizované i vytápěné, takže se v nich dá bydlet celoročně. Navíc v nich hosté najdou i veškeré potřebné vybavení včetně vlastní kuchyňky. Ani v rodinné chatce nechybí internet a televize. 

Přesto se luxusní kempování řídí hlavně tradicemi a také ekologickými nároky na provoz. Glamping totiž není jen luxus a pohodlí, jeho zásadou je i elegantní design a soulad s přírodou. Klade proto vysoké nároky i na ekologii. Malé chatky jsou postavené jen z přírodních materiálů a navíc jsou inspirované chýšemi, které si uhlíři stavěli u milířů. „Měli bychom udržovat tradice a neměli bychom zapomínat na to, jak lidé dříve žili. A tohle je jeden ze způsobů, jak v této tradici pokračovat,“ vysvětluje Nejc Kelbl. Rodinné chaty se zase pyšní téměř nulovou uhlíkovou stopou.

Glampingových rezortů neustále přibývá, jen ve Slovinsku už je pět kempů a další tři se staví. Návrat k přírodě je zkrátka v módě a na své si přijdou i ti nejnáročnější, kteří se pohodlí nechtějí vzdát ani na chvíli. 

Bez ešusu a karimatky

Kořeny glampingu sahají do počátků minulého století, kdy v Africe vznikala safari pro bohaté. Ani dnes není luxusní kempování pro každého, protože ubytování v hotelu vyjde mnohdy výrazně levněji. Ceny za chatičku pro dva na jednu noc začínají v přepočtu na 1 400 korunách, ale výjimkou není ani osm tisíc korun za noc. Aby hosté byli ochotni takovou sumu zaplatit, musí glamping nabídnout nejen luxus, ale i dokonalou lokalitu. 

 

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií

    gardenvillagebled.com, slovenskenovice.si, thousandwonders.net


Další články v sekci