Chlupáči u psychiatra: Proč se psům předepisují antidepresiva?

Skutečně se psům v poslední době běžně podávají antidepresiva? A odkud se vlastně jejich deprese berou?

11.11.2016 - Kateřina Vašků



Ačkoliv si psy většinou spojujeme s veselým a hravým chováním, statistiky veterinářů naznačují, že deprese skutečně netrápí jen člověka, ale čím dál víc i jeho čtyřnohého přítele. Jako první se otázkou psích smutků zabýval Nicholas Dodman z Cummings School of Veterinary Medicine.

Chlupáči na práškách

Zmíněný lékař se významně zasadil o to, aby se zvířatům podávala stejná medikace jako lidem. Veterináři začali chlupáčům běžně předepisovat Prozac a podobné léky v 90. letech minulého století. V roce 2012 už podle průzkumu APPA National Pet Owners Survey podávalo psím mazlíčkům antidepresiva asi 2,8 milionu jejich amerických majitelů.

TIP: Zvířecí inteligence: Pozná pes psa?

Podle odborníků se léky předepisují například v situaci, kdy pes prožívá přehnanou úzkost z odloučení – typickým příkladem je odchod majitele do práce, po němž následuje neutišitelné vytí, ničení nábytku, škrábání na dveře apod. Medikace přichází na řadu i v případech, kdy mívají chlupáči strach z hlasitých zvuků, trhají si srst, donekonečna nahánějí vlastní ocas nebo jsou dezorientovaní v důsledku stárnutí.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci