Reklama


Chytřejší než ostatní: Australské vrány se naučily jíst jedovaté ropuchy

01.02.2018 - Stanislav Mihulka

Austrálie je plná jedovatých invazních ropuch. Místní vrány se jich ale nebojí

Reklama

Chytrost vran je legendární. Jen málokterý živočich se jim vyrovná v důvtipu a schopnosti řešit nečekané problémy. Přesvědčili se o tom i v Austrálii, kde již dlouho bojují s nepříjemnou invazí žravé a jedovaté ropuchy obrovské z Ameriky.

Ropuchy jsou plné jedu bufotoxinu. Ohrožují lidi, jejich domácí mazlíčky, a také původní i australské predátory, kteří se snaží ropuchy ulovit a často při tom zahynou. Pozření ropuchy může zabít i 2,5 metru dlouhé sladkovodní krokodýly. Odborníci se snaží původní australské živočichy naučit, aby ropuchy nechali na pokoji. Zároveň se ukázalo, že australské vrány vlastně žádnou výuku nepotřebují.

TIP: V Austrálii zřídili školu přežití pro ohrožené kunovce severní

Jak dokládají očitá svědectví, vrány se samy naučily, jak ropuchy bezpečně ulovit a sežrat z nich to, co není jedovaté. Vrány stráví klidně i desítky minut obíráním ulovených ropuch a pozřou jejich stehna, jazyk a vnitřnosti. Udělají to přitom tak, že se vyhnou kontaktu s jedovatými částmi. Některé australské vrány si dokonce ropuchu pečlivě omyjí, než se do ní pustí. 

  • Zdroj textu: IFL Science
  • Zdroj fotografií: Ian Sutton / Flickr

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907