Reklama


Co s cigaretovými nedopalky? Využít k uskladnění energie!

17.05.2015 - Stanislav Mihulka

Z nedopalků lze poměrně jednoduše vyrobit materiál, který skvěle uskladňuje energii. Pokud by to fungovalo ve velkém měřítku, tak se zbavíme nepříjemného odpadu

Cigaretové nedopalky vypadají nenápadně. Ve skutečnosti ale jde o nejčastější typ odpadu na světě, který způsobuje velké problémy v životním prostředí. Za jediný den se na Zemi vykouří 15 miliard cigaret a většina téhle ohromné spousty nedopalků skončí někde pohozená a nakonec obvykle v oceánu. Nešlo by je využít nějak smysluplněji?

Jihokorejští badatelé z cigaretových nedopalků vyrobili pozoruhodný materiál, který je výborný pro uskladnění energie. Funguje v tom směru lépe, než jiné komerčně dostupné materiály, včetně grafenu či uhlíkových nanotrubiček. Časem by se ze zpracovaných nedopalků mohly stát elektrody ve výkonných kondenzátorech, které musejí pojmout velké množství elektrické energie.

Vědci dokázali přetvořit cigaretové nedopalky, které se skládají převážně z polymeru acetátové celulózy, na materiál skvěle uskladňující energii, v jediném technologickém kroku – pyrolýzou, čili rozkladem za vysoké teploty. Vzniklý materiál obsahuje množství mikroskopických pórů, které mu poskytují výjimečné energetické vlastnosti.

Cigaretové nedopalky by také mohly pomoct vy boji proti infekcím přenášeným komáry. Ukázalo se totiž, že samičky komárů raději kladou vajíčka v prostředí s cigaretovými nedopalky. Zároveň ale nedopalky mají zhoubný vliv na plodnost a životaschopnost potomstva komárů.

  • Zdroj textu: ResearchSEA, Nanotechnology
  • Zdroj fotografií: Sillyputtyenemies / Wikimedia Commons

ReklamaReklama

Aktuální články

Celkový pohled na město u soutoku řek Aragvi a Kura.

Cestování

I tato první dáma levné módy byla narozena ve znamení Lva, stejně jako módní návrhářka Coco Chanel

Historie

Sedmačtyřicetiletý Brit nosil v plicích hračku, kterou vdechl když mu bylo sedm.

Revue

Lidé by mohli osídlit Mars ve vertikálních lesních městech

Vesmír

Němci zanechali ve Finsku značné množství min, se kterými si museli finští ženisté poradit

Válka

Bolest hlavy může být zničující. Nově by pacientům mohl pomoci halucinogenní ketamin

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907