Reklama


Co způsobuje podivné změny v jezeře na Saturnově měsíci Titanu

03.03.2016 - Martin Reichman

Snímky pořízené sondou Cassini ukazují podivné změny v uhlovodíkovém jezeře známém jako Ligeia Mare

Snímky pořízené sondou Cassini během let 2007 až 2015 ukazují, že uhlovodíková jezera na Saturnově měsíci Titanu rozhodně nejsou mrtvou stojatou vodou. Na obrázcích jsou jasně patrné poměrně rozsáhlé změny v jasnosti v blízkém okolí Kouzelného ostrova, nacházejícího se v jezeře Ligeia Mare. Toto jezero je s rozlohou okolo 130 tisíc čtverečních kilometrů druhé největší na Titanu. 

Vědci zatím netuší, čím jsou změny způsobeny, za nepravděpodobné ale považují, že by byly způsobeny přílivem a odlivem jak jej známe ze Země. Jednou ze zvažovaných  možností je, že změny způsobují vlny, pohyb pevných částic pod povrchem jezera, nebo kombinace bublin a vln. Poslední varianta se vědcům jeví jako nejpravděpodobnější. V každém případě jde o důkaz, že uhlovodíková jezera na Titanu rozhodně nejsou mrtvou a stojatou vodou. 

Podobný jev zaznamenala sonda Cassini také v největším Titanově jezeře -  tzv. Krakenově moři s rozlohou 400 tisíc kilometrů čtverečních (pro srovnání – Kaspické moře, největší jezero na Zemi, má rozlohu 376 tisíc kilometrů čtverečních).

  • Zdroj textu: NASA
  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, ASI, Cornell

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907