Co způsobuje podivné změny v jezeře na Saturnově měsíci Titanu

Snímky pořízené sondou Cassini ukazují podivné změny v uhlovodíkovém jezeře známém jako Ligeia Mare

03.03.2016 - Martin Reichman



Snímky pořízené sondou Cassini během let 2007 až 2015 ukazují, že uhlovodíková jezera na Saturnově měsíci Titanu rozhodně nejsou mrtvou stojatou vodou. Na obrázcích jsou jasně patrné poměrně rozsáhlé změny v jasnosti v blízkém okolí Kouzelného ostrova, nacházejícího se v jezeře Ligeia Mare. Toto jezero je s rozlohou okolo 130 tisíc čtverečních kilometrů druhé největší na Titanu. 

Vědci zatím netuší, čím jsou změny způsobeny, za nepravděpodobné ale považují, že by byly způsobeny přílivem a odlivem jak jej známe ze Země. Jednou ze zvažovaných  možností je, že změny způsobují vlny, pohyb pevných částic pod povrchem jezera, nebo kombinace bublin a vln. Poslední varianta se vědcům jeví jako nejpravděpodobnější. V každém případě jde o důkaz, že uhlovodíková jezera na Titanu rozhodně nejsou mrtvou a stojatou vodou. 

Podobný jev zaznamenala sonda Cassini také v největším Titanově jezeře -  tzv. Krakenově moři s rozlohou 400 tisíc kilometrů čtverečních (pro srovnání – Kaspické moře, největší jezero na Zemi, má rozlohu 376 tisíc kilometrů čtverečních).

  • Zdroj textu

    NASA

  • Zdroj fotografií

    NASA, JPL-Caltech, ASI, Cornell


Další články v sekci