Reklama


Dávná Skandinávie byla pořádně drsná: Dokazuje to nález nabodnutých lebek

15.02.2018 - Stanislav Mihulka

Život ve Švédsku doby kamenné nebyl jednoduchý. Říkají to i archeologové

<p>Jedna z lebek, objevených ve švédském jezeře</p>

Jedna z lebek, objevených ve švédském jezeře

Reklama

Jak se asi žilo ve Skandinávii doby kamenné? Lidé si nejspíš představí, že to asi bylo pořádně drsné. A mají naprostou pravdu. Dokazuje to nedávný archeologický nález ze Švédska.

Archeologové před časem v jezeře u švédského města Motala odkryli pozůstatky lidí, kteří žili před 8 tisíci let. Šlo o devět dospělých, jedno čerstvě narozené dítě a také mnoho pozůstatků zvířat. Na lidech jsou patrné stopy mnoha poranění.

TIP: Svědectví lebek: Ve středověké Anglii bylo nejvíce násilí přímo v Londýně

Nejzvláštnější byl ale objev dvou lebek, které byly nabodnuté na dřevěné kůly. Podle odborníků to mohlo mít ceremoniální význam, například vystavení trofejí. Anebo to byla vážně míněná výstraha pro nezvané hosty. Jde o nejstarší nález takových lebek vystavených na kůlech v Evropě.

 

  • Zdroj textu: Stockholm University
  • Zdroj fotografií: Sara Gummesson

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907