Dávní obyvatelé Severní Ameriky používali kostěné hroty již před 13 900 lety

Vědci objevili na dávném loveckém nalezišti žebro mastodonta i se zbytkem kostěného hrotu, který zasáhl zvíře před 13 900 lety.

05.02.2023 - Stanislav Mihulka



Když se naši dávní předkové pustili do výroby nástrojů, používali k tomu nejrůznější materiály. Vedle kamene si brzy osvojili i výrobu nástrojů a zbraní z kostí ulovených zvířat, zejména pokud šlo hroty oštěpů a šípů. V Evropě se takové zbraně začaly používat v mladém paleolitu, závěrečné části „doby kamenné,“ která začala zhruba před 45 tisíci lety.

Pokud jde o Ameriku, tam se kostěné hroty objevily později. Nedávné objevy ale ukazují, že tento rozdíl nebyl až tak velký, jak se odborníci doposud domnívali. Na lokalitě Manis ve státě Washington, což je místo dávného loveckého tábora, bylo nalezeno žebro mastodonta, ve kterém uvízl kostěný hrot zbraně, která zvíře zasáhla před 13 900 lety. Jde o nejstarší důkaz používání kostěných hrotů v Severní Americe.

Mastodont zasažený hrotem z mastodonta

Geoarcheolog Mike Waters z americké Univerzity Texas A&M a jeho kolegové nález v žebru mastodonta s pomocí výpočetní tomografie detailně prozkoumali, aby měli jistotu, že šlo skuečně o zásah zbraní a nikoliv o zranění. Výsledky svého výzkumu badatelé zveřejnili ve vědeckém časopisu Science Advances.

Mastodont s vyznačeným místem, které zásahl kostěný hrot. (foto: Center for the Study of the First Americans, Texas A&M UniversityCC BY-SA 4.0)

Analýzy ukázaly, že v nalezeném žebru vězí kost pocházející rovněž z mastodonta. Jde ale o jinou kost než žebro. Vše nasvědčuje tomu, že jde o hrot zbraně, která mastodonta zasáhla. Lidé v této oblasti před 13 900 lety lovili zástupce tzv. megafauny, z nichž většina již vyhynula.

TIP: 15 800 let staré hroty z Coopers Ferry jsou nejstarší na amerických kontinentech

Výzkum lokalit jako je Manis přepisuje příběh prvních Američanů. Dnes se nám již rýsuje přesnější obrázek zalidnění amerických kontinentů, které začalo minimálně před 16 tisíci lety,popisuje geoarcheolog Waters. Zjištění badatelů podle něj potvrzují indicie, že první lidé mohli do regionu připlout na lodích – ještě dříve, než bylo možné Beringovu úžinu překonat suchou nohou během ledových dob.


Další články v sekci