Reklama

Reklama

Dechberoucí záběry islandské ledové jeskyně

27.11.2015 - Redakce 100+1
Ledovec Vatnajökull se každý rok pohybuje a mění tvar, čímž se postupně odhaluje jeho složitý jeskynní systém. Příležitost k jeho prozkoumání ale trvá jen několik týdnů, než ledovec projde další metamorfózou. Fotograf Mikael Buck a známí místní průvodci Einar Runar Sigurdsson a Helen Maria se vydali na expedici do tohoto ledového světa.

Na fotografiích ožívá prázdný prostor jeskyní – vidíme úžasné křivky přírodních skulptur, delikátní strukturu rampouchů a hladkou, mramor připomínající texturu jeskynních stěn, které se tvoří neustálým pohybem. Snímky zachycují ledové řeky v mlžném oparu, které protékají mrazivou pevností a překrásné ledové vodopády.

Foto, ilustrace: 
Mikael Buck, sony.eu

Související články

Hang Son Doong
Hang Son Doong

Hang Son Doong, objevená až v roce 2009, představuje s délkou víc než 5 km, šířkou 150 m a hloubkou 200 m největší v současnosti známou jeskyni světa. Přírodní poklad ležící uprostřed džungle nedaleko vietnamsko-laoských hranic však neudivuje jen velikostí, ale i tamní faunou a flórou. Uvnitř se totiž zformovala svébytná džungle s řekou, vodopádem a stromy vysokými až 30 m, kterou obývá řada ptáků, primátů a dalších živočišných druhů. 

Kilauea
Kilauea

Havajská sopka Kilauea (1 247 m n. m.) patří k nejaktivnějším sopkám světa.

Reklama