Reklama


Dědictví zlé doby: Jak se žilo v poválečném Československu?

16.04.2017 - Jan Januš

V poválečném období se lidé museli vyrovnat s malou nabídkou potravin, znárodněním velkých podniků i vlastními vzpomínkami

Členský průkaz - Život v Československu v krátkém období od konce druhé světové války do komunistického převzetí moci měl řadu specifik
Členský průkaz - Život v Československu v krátkém období od konce druhé světové války do komunistického převzetí moci měl řadu specifik

Když na jaře roku 1945 vojáci konečně vypálili své poslední válečné výstřely a mocní generálové zasedli k vyjednávacím stolům, všichni obyčejní lidé si oddechli. V květnu a následujících měsících navíc vtrhla do jejich životů jasná změna, od níž si všichni slibovali posun k lepšímu a radostnějšímu životu.

Špatné vzpomínky

Do tehdejšího Československa se začali vracet lidé s různými osudy ze všech možných koutů světa. Nejtragičtější zkušenosti si s sebou přiváželi bývalí vězni koncentračních táborů, o příjemných vzpomínkách nemůžeme mluvit ani u vojáků, kteří se vraceli například z Anglie či SSSR. Hrůzostrašné válečné zážitky lidi stále ubíjely a děsivé vzpomínky je nejen nenechávaly v klidu spát, ale braly jim úsměv ze rtů i za bílého dne. Docházelo i k dalším tragédiím – sebevraždám či svazujícím depresivním stavům. Mnoho lidí se ve svém politickém cítění posunulo doleva. Všechny čekala nelehká doba.

Roztočte kola!

Buď jak buď, přes všechny osobní problémy si každý musel dál vydělávat na jídlo, platit nájem a podobně. K nutnostem patřilo z hlediska státu i rozhýbání skomírající ekonomiky, jíž velkou ránu zasadily vedle vysídlení Němců, také studenti středních a vysokých škol, kteří zaměstnání nuceně nastoupené během okupace opustili a vrátili se zpátky k učebnicím. V říjnu roku 1945 tak prezident vydal dekret, kterým stanovil pracovní povinnost. Komunisté přišli s jednoduchým heslem, které zapůsobilo: Roztočte kola! I tak československé hospodářství provázela celá řada zmatků a nepříjemností.

Znárodnění klíčových podniků

Na změnu životního stylu se však museli připravit i majitelé větších podniků. Rozšířená představa, že se znárodňováním začali až po únoru 1948 komunisté, totiž nemá příliš opodstatnění a vypadá spíše jako velký a častý omyl. Velké továrny, doly, ale také pojišťovny a banky byly totiž svým právoplatným majitelům odebrány již dekrety prezidenta republiky na konci října roku 1945.

Přídělový systém osm let po válce

I ten, kdo měl dostatek peněz, si ale většinou nemohl dopřát přesně to, na co měl chuť nebo co by se mu líbilo. Po téměř šesti letech sice skončila druhá světová válka, ale to automaticky neznamenalo, že by s ní vzal za své i přídělový systém, založený na rovnoměrném přidělování lístků na jednotlivé základní druhy potravin a zboží. To vydrželo sice až do konce května roku 1953, ale od začátku roku 1949 bylo možné nakupovat i mimo něj. Jen málo kdo si to ale mohl dovolit. Potraviny i zboží byly i kvůli problémům se zásobováním a nespravedlivé komunistické sociální politice velmi drahé. 

  • Zdroj textu: Živá historie 6/2009
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Zajímavosti

Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Vesmír

Slabým místem hrochů jsou zákeřné infekce

Příroda

<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>

Válka

Filip IV. obvinil templáře z kacířství, zabavil jejich majetek a řád zrušil

Historie

Vlny způsobené hurikánem Ophelia dosahují až desetimetrové výšky.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907