Digitální domácnost? Vyspělé pohodlí, které má své mouchy

Moderní technologie pronikají téměř do všech oblastí lidského života. Výjimkou pochopitelně není ani bydlení, a tak myšlenka chytré domácnosti, která částečně „myslí“ a koná za své obyvatele v posledních letech získává stále reálnější obrysy. A řeč zdaleka není jen o robotickém vysavači, u něhož vše teprve začíná. Jaké vychytávky se postupně stávají běžnou součástí lidských obydlí? A má tento trend nějaké hranice?

02.05.2017 - Komerční prezentace



Koncept, pro nějž se vžilo zastřešující označení digitální domácnost, má řadu fanoušků i odpůrců. Zatímco jedni jásají nad vidinou komfortu a zjednodušení života, druzí se obávají narůstající moci technologií a varují před nadvládou strojů. Oba pohledy mají něco do sebe. Inteligentní a robotické systémy mohou ušetřit spoustu práce a vnést do domácnosti nebývalé pohodlí, ale v krajním případě mohou být i zneužitelné. 

Není důvod si komfort pramenící z rozvoje elektroniky a internetu odpírat, ale určitá ostražitost je na místě. Ačkoliv jsou dnešní technologické možnosti ohromující, rozum by měl zůstat doménou lidí. Na to ostatně upozorňuje i vizionářské dystopické drama Karla Čapka R.U.R., které, ač vzniklo před bezmála 100 lety, varuje před přehnaným a potenciálně nebezpečným polidšťováním strojů.

Užiteční pomocníci do každé rodiny

Fenoménem posledních let se stal tzv. internet věcí, tedy bezdrátový systém, který umožňuje bezdrátové propojení elektronických zařízení s internetem. Díky němu lze na pohodlně a na dálku ovládat některé vybavení domácností. Ke komunikaci s elektronikou zpravidla stačí jen chytrý telefon s patřičnou aplikací. Stále více výrobců však na trh uvádí inteligentní spotřebiče, které do značné míry dokáží na základě odpozorování zvyklostí a pravidelných rituálů svých majitelů „jednat“ intuitivně.

Co to znamená? Chytrý systém propojený s vytápěním vysleduje, kdy obyvatelé domu či bytu obvykle přicházejí domů, a tak před jejich návratem nastaví optimální teplotu. A aby je potěšil, pustí jim na přivítanou jejich oblíbenou hudbu. Důmyslný senzor s kamerou zaznamenává pohyb v interiéru, a tak odhalí jednak případného zloděje, ale dokáže také dohlédnout na děti nebo domácí mazlíčky. Inteligentní chladnička průběžně sleduje čerstvost uskladněných potravin a v případě zájmu je schopna vygenerovat nákupní seznam. 

Chytrá elektronika pro všechny příležitosti

Existují ale i drobnější vychytávky, které dokáží zpříjemnit třeba nenáviděné ranní vstávání. Chytré budíky sledují kvalitu spánku svých majitelů, podle předpovědi počasí jim připomenou, aby si nezapomněli vzít deštník, případně jim při nepřízni počasí objedná taxík. 

Snídani zase zpříjemní topinkovač, který díky propojení se smartphonem dokáže opatřit pečivo smajlíkem nebo krátkým vzkazem. Inteligentní kolíček na prádlo vybere ideální dobu pro praní, aby oblečení, které se suší venku, nezmoklo. A chytrý hrnek na cestě do práce zajistí, aby vaše káva měla optimální teplotu.

Rozvoji podobných zařízení, vychytávek a „gadgetů“ v poslední době napomáhají celosvětové crowdfundingové servery, jako jsou Kickstarter či Indiegogo. Jde o skutečná semeniště skvělých, průměrných i špatných nápadů, jejichž převedení do reality mohou zafinancovat nadšení fanoušci technologií. Startupů, které dosáhly světového věhlasu po prvotním úspěchu na jednom ze jmenovaných portálů, stále přibývá. Ukazuje se, že jsou lidé ochotní si za originální myšlenku či vizi připlatit. 

(Ne)oprávněná paranoia?

Všudypřítomný internetový signál, stále vyspělejší elektronika, chytré telefony a s nimi související rozmach sociálních médií s sebou pochopitelně přináší i negativní aspekty. Jedním z nich je skutečnost, že je lidstvo zcela závislé na elektřině, která, byť existují i výjimky, drtivou většinu těchto zařízení pohání.

Svět je propojen sofistikovanou počítačovou sítí, na internetu je závislé fungování globálních firem, důležitých institucí, ale částečně třeba i záchranných složek. Těžko si proto představit, jaký chaos by nastal ve chvíli, kdyby došlo k rozsáhlejšímu a delšímu výpadku elektrického proudu neboli blackoutu. I když se bez elektřiny dá nějakou dobu vydržet, málokdo si uvědomuje, jak moc je lidstvo na internetu závislé.  

Paranoidnější jedinci se obávají také možnosti vnějšího napadnutí chytré elektroniky. Ten, kdo má pro strach uděláno, může zhlédnout třeba americký seriál Mr. Robot, jehož hlavním hrdinou je mlčenlivý programátor, který se promění v elitního hackera. Ačkoliv jde samozřejmě o fikci, nepohybuje se scénář tak úplně na poli fantazie. Útok na prvky zapojené do digitální domácnosti nelze nikdy vyloučit, a tak představa, že se vybavení bytu obrátí proti jeho obyvatelům, není úplné sci-fi.

  • Zdroj textu

    PR

  • Zdroj fotografií

    PR


Další články v sekci