Reklama


Divoké přistání Sojuzu TMA-11

19 . 4 . 2008

Nakonec šťastným přistáním, byť stovky kilometrů od původního cíle a zapálením stepi, skončila mise lodi Sojuz TMA-11 s ruským kosmonautem Jurijem Malenčenkem, Američankou Peggy Whitsonovou a jihokorejskou astronautkou Yi So-Yeon.

Jejich loď měla před vstupem do atmosféry potíže s rozdělením tří modulů, které ji tvořily, a počítač zvolil balistické přistání v nouzovém režimu s přetížením až 9 G. Rusové později závadu přičetli poškození pyrotechnických šroubů, držících moduly u sebe, příliš dlouhým pobytem v kosmu. Mimochodem: Sojuz TMA-11 byl při svém návratu historicky prvním kosmickým plavidlem, na jehož palubě byly v přesile ženy.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Nejnovější verze robota SpotMini je štíhlejší než předchozí varianty

Věda

Vzdělaná Johanna, nevlastní dcera magistra Kelleyho, používala svůj literární um k znovuzískání rodinné prestiže

Historie

Genom Amišů obsahuje pozoruhodné věci

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Výsadkáři ze 103. gardové divize se vracejí domů

Válka

Obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho se vydražil za 450,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu 9,8 miliardy korun. Dílo zobrazující Ježíše Krista se tak podle aukční síně Christie's stalo nejdražším obrazem, který se kdy na světě prodal v dražbě. Původní odhady udávaly hodnotu díla 100 milionů dolarů, přepočtu 2,2 miliardy korun.
Aukce trvala podle agentury AFP pouhých 19 minut. Dražit se začalo na částce 70 milionů dolarů, tedy 1,5 miliardy korun. Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907