Reklama


Doba kelímková: Patří papírové kelímky do tříděného odpadu? A lze je recyklovat?

14.07.2017 - Kateřina Helán Vašků

Odhaduje se, že ročně se vyrobí zhruba 500 miliard papírových kelímků na kávu. Postaveny na sebe by dokázaly 1 360× obtočit celou zeměkouli. Jak je správně recyklovat?

Navzdory obecně rozšířenému mýtu kelímky na kávu ve skutečnosti většinou opětovně využitelné nejsou. Kvůli vodotěsnosti je totiž pokrývá vrstva polyetylenu – plastového materiálu, který nelze ve standardním recyklačním zařízení znovu oddělit. Navíc se zmíněné nádobky primárně nevyrábějí z recyklovatelného papíru, nýbrž z přírodní papíroviny určené na jedno použití: A jen ve Spojených státech na ně ročně „padne“ šest milionů stromů. 

Některé papírové šálky sice zdobí značka, podle níž jsou biologicky odbouratelné; přesto je lze kompostovat pouze za velmi specifických podmínek, které většina lidí nedokáže splnit. Podle odhadů se celosvětově za rok vyrobí asi 500 miliard kelímků a velká část z nich nakonec směřuje na skládku – načež trvá zhruba půl století, než se rozpadnou

Odborníci proto doporučují plastové víčko oddělit a kelímek hodit do běžného odpadu. V opačném případě totiž může „kontaminovat“ jiné, recyklovatelné předměty z papíru, takže pak na skládce skončí mnohem víc materiálu. A vůbec nejjednodušší je vychutnat si oblíbený nápoj z běžného šálku.

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost, choice.com.au
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Tradiční trh na jednom z mnoha malých náměstí v Lille. Podobné se konají každé sobotní ráno a na stáncích najdete vše, po čem vaše srdce touží.

Cestování

Kresba podle dřevořezby doprovázející českou zprávu o pádu povětroně v Durynsku

Historie

USS Constitution představuje skutečný unikát: Třístěžňová fregata je totiž originál. Na vlnách se plaví od roku 1797 a kromě britské HMS Victory (která se však několik let rekonstruovala) jde o nejstarší a nejdéle sloužící válečnou loď světa. Vznikla v bostonské loděnici podle návrhu konstruktéra Joshuy Humphreyse a největší úspěch slavila roku 1812, kdy porazila pět anglických plavidel. Vysloužila si tak přezdívku Old Ironside, v překladu „lamželezo“. Od roku 1907 funguje v Bostonu jako muzejní loď s prohlídkami pro veřejnost.

Revue

Flétňáci australští jsou pěkní, inteligentní a nebezpeční

Věda

I vesmír má své „těstoviny“ – v nitru neutronových hvězd

Vesmír

<p>Severní srázy Cǎlimanu a tábořiště na cestě Maria Terezia</p>

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907