Doklad středověké každodennosti: Archeologové našli otisk hrnčířovy ruky

Návštěvníci Archeologického muzea Šatlava v České Lípě mohou nově obdivovat zachovalý otisk prstů středověkého řemeslníka

02.03.2016 - Monika Slezáková



Expozici věnovanou dějinám města obohatil zajímavý předmět, který byl objeven v rámci archeologického výzkumu v tzv. hrnčířské čtvrti. Mezi typickými pozůstatky práce českolipských hrnčířů, kterými jsou kupříkladu rozmanité defektní výrobky kuchyňského nádobí, byl nalezen pozůstatek vypálené hrnčířské hlíny s otiskem lidské ruky. Dle velikosti prstů archeologové usuzují, že patřil ženě nebo dětskému pomocníkovi.

Samotný příběh vzniku otisku popisují vědci následovně: pracovní hlína byla nejspíš uskladněna v nádobě, odkud byla rukama nabírána a dále používána pro výrobu doplňků nádobí, jako byly ucha či výlevky. Tento hrnec se pravděpodobně dostal omylem do hrnčířské pece, kde byl vypálen a jako defektní výrobek poté vyhozen na smetiště. Fragmenty nádoby zřejmě odpadaly a zachoval se pouze vytvarovaný obsah včetně otisku. Ten si nyní mohou návštěvníci prohlédnout v rámci muzejní expozice.

  • Zdroj textu

    Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci