Reklama


Drama na ISS: Obava z úniku jedovatého čpavku vyhnala americké astronauty

16.01.2015 - Martin Reichman

Situaci jako z katastrofického filmu zažila ISS. Kvůli možnému úniku čpavku musela být evakuována americká část stanice

Reklama

Americkou částí Mezinárodní vesmírné stanice se během úterního dopoledne rozezněl poplach. Kvůli obavě z úniku čpavku se Barry WiImore, Terry Virts a Samantha Cristoforettiová museli rychle přesunout do ruské části stanice a průchod do amerického segmentu neprodyšně uzavřít.

Zhruba po 11 hodinách azylu v ruských modulech se dva američtí astronauti a jejich italská kolegyně mohli vrátit. Zjistilo se totiž, že k úniku nebezpečné látky nedošlo. Falešný poplach byl s největší pravděpodobností způsobený chybou počítače monitorujícího prostředí stanice.

Planý poplach

Počítač podle informací NASA detekoval zvýšený tlak ve vodním okruhu a následně i růst tlaku v kabině, což by mohlo naznačovat únik čpavku. Posádka tak byla preventivně evakuována do ruského segmentu ISS, který aktuálně hostí trojici ruských astronautů Alexandra Samokuťajeva, Antona Škaplerova a Jelenu Serovovou.

NASA později oznámila, že astronauti se do americké části orbitálního komplexu vrátili. Vstoupili do ní s nasazenými kyslíkovými maskami, které poté, co se ujistili, že ovzduší žádný čpavek neobsahuje, mohli odložit.

Během poplachu došlo k automatickém odpojení chlazení části ISS, které zůstalo vypnuté i po zjištění, že se jednalo o falešný poplach. Astronauti a řídící středisko musí situaci důkladně vyhodnotit. Vzhledem ke snížení chladícího výkonu došlo i k omezení některých dalších teplo-produkujících částí ISS, vypnuta byla například laboratoř Columbus.

Podle pracovníka NASA Roba Naviase nepředstavoval pobyt amerických astronautů v ruské sekci problém. Ve třech ruských modulech orbitálního komplexu je podle něj dostatek jídla a dostačující zařízení k čištění vzduchu, aby tam šestičlenná posádka vydržela minimálně osm dní. Pro případ život ohrožujících situací je navíc ISS vybavena dvojicí ruských kapslí, sloužících jako záchranné čluny.

Poslední vážné problémy se čpavkem měla stanice v roce 2013, kdy astronauti Thomas Marshburn a Christpher Cassidy během výstupu do volného kosmu museli kvůli úniku čpavku vyměnit čerpadlo hydraulického systému.

  • Zdroj textu: nasa.gov, ČTK
  • Zdroj fotografií: NASA, Twitter

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Optofobie

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte optofobií, pak ve vás právě zvednutí víček a pohlédnutí na okolí vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří něco velmi traumatizujícího – například přítele při aktu nevěry či smrt matky. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Musejí-li však čelit pohledu, který nedokážou snést, nastává u nich panika a úzkostné stavy. 

Zajímavosti

Za barvu jezírka Cracker Lake jsou odpovědné ledovce. Při odtávání je z nich do jezera odplavován jemný kamenný prach. Odraz světla od těchto mikroskopických částeček vytváří dojem tyrkysově modré barvy.

Příroda

Irští rebelové ochotně využili možnosti, jak zpochybnit vládu Jindřicha VII., a udělali si z Lamberta Simnela svého „jediného legitimního krále“. Eduard Plantagenet (vpravo), 17. hrabě z Warwicku, se dostal coby člen poražených Yorků do towerského vězení v pouhých deseti letech. Zemřel v něm o 14 let později.

Historie

Snímek pořízený letos v roce 2017 sondou Cassini zachycuje zkracující se stíny, jež planeta vrhá na své prstence. Tehdy, v době Saturnova letního slunovratu, dopadají pouze na zcela vnitřní prstence

Vesmír
Zajímavosti

Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907