Reklama


Dravci nad kořistí: Krátký proces s Valdštejnovým majetkem

18.10.2016 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Valdštejnovo tělo ještě ani nestačilo vychladnout, když na místo vraždy přispěchali plukovník Butler a major Leslie. Neprodleně zajistili válečnou pokladnu i další movitý majetek

Frýdlant - Frýdlantský zámek získal po Valdštejnově smrti spolu s příslušnými statky Matyáš Gallas
Frýdlant - Frýdlantský zámek získal po Valdštejnově smrti spolu s příslušnými statky Matyáš Gallas

Mrtvolu Albrechta z Valdštejna nechali vrahové zatím odnést do chebského hradu. Tam byla položena vedle ostatků Trčky, Kinského, Ilowa a Niemanna. Walter Butler pak hned napsal novému vrchnímu veliteli císařské armády Matyáši Gallasovi zprávu o zabití zrádců se žádostí o instrukce. Především se dotazoval, zda může ze zadržené hotovosti dát finanční odměnu dragounům, kteří se podíleli na masakru.

Kořist k rozdělení

S Gallasovým souhlasem bylo vyplaceno 2 000 tolarů majoru Geraldinovi, po 1 000 tolarech kapitánům MacDanielovi a Deverouxovi a po 500 tolarech účastníkům vražd z řad prostých vojáků. Šlo o vůbec první odměny za likvidaci frýdlantského vévody a jeho spojenců. S těmi dalšími se ale nemohly ani zdaleka měřit. Představovaly totiž pouhou almužnu ve srovnání s dary, kterými císař pamatoval na organizátory protivaldštejnského spiknutí. Předpokladem velkorysých projevů panovníkova vděku bylo zabavení majetku povražděných mužů. 

V Českém království se proto rozeběhla nová vlna konfiskací. Zabírání statků Albrechta z Valdštejna začalo dokonce už krátce před událostmi v Chebu. Podmaršálek Arnošt Roland Suys iniciativně vyslal v předstihu na Frýdlantské vévodství plukovníka Adolfa hraběte z Puchheimu s pověřením zajistit majetek sesazeného generalissima. Neuběhlo ani čtrnáct dní od smrti vévody a jeho mužů, a vídeňský dvůr začal z konfiskátů odměňovat císařovy věrné. Celková hodnota zabaveného majetku byla závratná: odpovídala přibližně patnácti milionům zlatých. 

  • Zdroj textu: Kauzy (extra Historie) 11/2013
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Zajímavosti

Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Vesmír

Slabým místem hrochů jsou zákeřné infekce

Příroda

<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>

Válka

Filip IV. obvinil templáře z kacířství, zabavil jejich majetek a řád zrušil

Historie

Vlny způsobené hurikánem Ophelia dosahují až desetimetrové výšky.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907