Reklama


Dravec nebo kořist? Pozná se to na očních zorničkách

21.08.2015 - Stanislav Mihulka

Kulatá zornička v lidském oku prozrazuje životní styl aktivně lovícího dravce

Vědci analyzovali tvar očních zorniček u více než 200 druhů suchozemských živočichů, včetně kočkovitých a psovitých šelem nebo kopytníků. Pokoušeli se přitom zjistit, proč mají zorničky živočichů různý tvar.

Nakonec dospěli k závěru, že tvar zorniček ovlivňuje především to, jestli je daný živočich spíše kořist nebo dravec a pokud je dravec, tak jakým způsobem loví. Predátoři, kteří loví útokem ze zálohy a přitom mají nízké tělo, jako třeba aligátoři nebo lišky, mají zorničky svislé. S nimi se dobře odhaduje vzdálenost při zemi.

Kořist potřebuje mít dobrý přehled o celém okolí a tak gazely nebo ovce mají spíše horizontální zorničky. Číhající dravci s vyšším tělem, jako lvi nebo tygři a také dravci, kteří svoji kořist pronásledují, například šimpanzi nebo lidé, ti všichni mívají kulaté zorničky. Proto je lidské oko a oko lva překvapivě podobné.

  • Zdroj textu: Science News, Science Advances
  • Zdroj fotografií: David Dennis / Wikimedia Commons

ReklamaReklama

Aktuální články

I Česko mohlo mít své moře a přístav – díky geniální vizi rychlostního tunelu, jenž by vedl přes Rakousko až do Slovinska.

Zajímavosti

Díky matce se Marcele otevřel celý divadelní svět

Historie

Nově objevený chrám Ramesseho II. v egyptské Gíze

Věda

Na celé řadě objektů čs. polního opevnění testovali Němci své zbraně a taktiku. Na snímku objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka

Válka

Extrémně rychle rotující neutronová hvězda neboli pulzar

Vesmír

Vchod do showroomu Casa Ceramica v Manchesteru.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907