Reklama


Družice Galileo se pokouší opravit chybnou oběžnou dráhu

28.11.2014 - Redakce Tajemství vesmíru

Jedna ze dvou družic systému Galileo, které zůstaly po nepřesném startu letos v létě na špatné dráze, se chystá k sérii opravných manévrů

Manévry mají prověřit její technický stav, hlavním cílem ale bude zvýšit nejnižší bod oběžné dráhy – perigeum – tak, aby bylo sníženo vystavení družice působení radiace ve Van Allenových pásech obklopujících Zemi. Kromě toho má být satelit převedený na dráhu, která bude vhodnější pro poskytování navigačních služeb. Pokud bude operace korunována úspěchem, vydá se následně i šestá družice Galileo na stejnou cestu.

Příliš blízko Zemi

Pár družic Galileo, který byl společně vynesený na raketě Sojuz 22. srpna 2014, byl navedený na dráhu nacházející se v nejvzdálenějším bodě 25 900 km od Země a v nejbližším naopak 13 713 km. Cílem přitom bylo navést družice na prakticky kruhovou dráhu ve výšce 23 222 km. Kromě toho skončily družice na dráze s menším sklonem k rovníku, než bylo plánováno.

Družice přitom mají dostatek pohonných látek na zvýšení dráhy o přibližně 4 tisíce km. Což je nedostatečné pro dosažení správné oběžné dráhy. Zamýšlený přesun navede na dráhu, která se bude blížit plánované kruhové, přičemž aktuální perigeum bude 17 339 km. Z uživatelského hlediska změněná dráha zmenší fluktuace v síle signálu, zredukuje Dopplerův posun a zvýší viditelnost družice.

  • Zdroj textu: esa.int
  • Zdroj fotografií: ESA

ReklamaReklama

Aktuální články

Zajímavosti

Paříž je pojmenovaná podle keltského kmene známého jako Parisii. Nejstarší osídlení se datuje do roku 4200 př. n. l.

Cestování

Konopí stále častěji nachází uplatnění v medicíně

Věda

Odvedl krysař děti na Moravu?

Historie

Nejnovější test motoru pro nosnou raketu systému SLS

Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907