Reklama


Důsledky Černé smrti: Zlepšil mor zdraví londýnské populace?

15.05.2014 - Jan Miklín

Několik vln epidemie moru ve 14. století mělo v Evropě za následek smrt asi třetiny tehdejšího obyvatelstva, řádově několik desítek milionu mrtvých. Nový výzkum ukazuje, že přeživší generace byla paradoxně zdravější

Doktorka Sharon De Witte z University of Southern Carolina prozkoumala kosterní pozůstatky z londýnských hřbitovů. Zaměřila se na lidi, kteří zemřeli v období 200 let před a po příchodu morové vlny do Anglie v roce 1347. A výsledky byly překvapující.

Prodloužený život

Před epidemií zemřelo v průměru 30 % pohřbených ve věku 10-20 let a dalších 35 % mezi 20 až 40 letech. Po katastrofě však tato čísla klesla na 23, respektive 20 %. Zároveň počet lidí, kteří se dožili více jak 70 let, vzrostl z 10 % na více jak 25 %. Vypadá to tedy, že epidemie, jež postihla nejzranitelnější členy společnosti, zlepšila průměrný zdravotní stav prostým odstraněním „nejslabších článků“.

Vědkyně však varuje před zbrklými závěry. „Další výzkum je potřeba věnovat ekonomickým vlivům i migraci, která po epidemii vzrostla a ovlivnila skladbu městského obyvatelstva,“ říká. Jiným možným faktorem je výživa: některé teorie říkají, že pokles počtu obyvatel leckde až na polovinu měl za následek hladomor, jelikož chyběly pracovní síly na sklizeň. Minimálně v některých oblastech však žilo více lidí, jež bylo schopno tehdejší zemědělství kvalitně uživit, a pokles jejich počtu mohl mít naopak za následek zlepšení výživy.

Studie vycházela z výzkumu asi šesti stovek těl z jednoho města, nelze ji tedy generalizovat na celou Evropu. Na druhou stranu její závěry „sedí“ s předešlými výzkumy například ze Španělska.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: archiv

ReklamaReklama

Aktuální články

Vizualizace zachycuje první známou mezihvězdnou planetku `Oumuamua. Získaná měření naznačují, že `Oumuamua je nejspíš husté, pravděpodobně kamenné nebo dokonce kovové 400 metrů dlouhé těleso, jeho povrch má temně červenou barvu a není pokryt ledem.

Vesmír

Pennsylvania Avenue, Washington (1900 a 2013)

Zajímavosti

Snímek z prosince 1969 zachycuje Mansona během eskorty k předběžnému slyšení u soudu.

Revue

Po elektrických automobilech přicházejí na řadu elektrické náklaďáky

Věda

Obsluha 40mm kanonu Bofors vyhlíží v létě 1944 v Normandii letouny nepřítele

Válka

Na penzi pobýval Metternich střídavě ve Vídni a v Čechách

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907