Reklama


Falcon 9: Experimentální přistání prvního stupně rakety se nezdařilo

12.01.2015 - Martin Reichman

SpaceX se během sobotního startu své rakety pokusila o řízené přistání části nosné rakety. Unikátní experiment se sice nezdařil, další zkoušky ale budou pokračovat

Reklama

Když v sobotu dopoledne odstartovala raketa Falcon 9 s nákladní lodí  Dragon, šlo v podstatě o rutinní zásobovací misi k ISS. Událost ale byla zajímavá svým sekundárním cílem, kterým byl test přistání prvního stupně rakety Falcon a jejího opakovaného použití. Experiment, který má výrazně zlevnit starty vesmírných raket, sice nedopadl úspěšně, nešlo ale ani o úplnou katastrofu.

První stupeň rakety se od zbytku nosiče se oddělil zhruba tři minuty od startu, pomocí svých výklopných aerodynamických kormidel a brzdících motorů upravil svou polohu a začal klesat. Na autonomní plošinu, plovoucí v Atlantiku přibližně 350 kilometrů od pobřeží, část rakety dosedla, přistání ale bylo příliš tvrdé. První stupeň byl podle předběžných zpráv zcela zničen a poškozeny byly i části přistávací plošiny.

  • Zdroj textu: nasa.gov
  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za knihu Justina čili Prokletí ctnosti byl Markýz de Sade uvězněn. Nakonec ho však po intervenci rodiny umístili v ústavu pro choromyslné.

Historie
Revue

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje

Vesmír

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.

Věda

Američtí vojáci v Somálsku během operace Restore Hope, 1992

 

Válka

Není to hezké, není to chutné a není to příjemné. Ale funguje to. Většina narkomanů se zde vyléčí.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907