Reklama


Fridrich kontra Karel: Proběhla bitva u Chotusic

Bitva u Chotusic - Bitva u Chotusic
Bitva u Chotusic - Bitva u Chotusic
17 . 5 . 1742

Hned po nástupu na trůn musela Marie Terezie, navzdory Pragmatické sankci, čelit útokům okolních zemí na habsburské dědictví. Nejaktivnějším agresorem byl pruský král Fridrich II., který zatoužil po Slezsku. A právě to 17. května 1742 vítězstvím v bitvě u Chotusic získal.

Fridrich se ve snaze zabránit habsburské armádě v cestě na Prahu rozhodl znovu povolat své vojáky do zbraně. Pruská armáda se rozložila mezi obcemi Chotusice a Žehušice, kde čekala na příchod habsburského vojska vedeného Karlem Lotrinským, švagrem samotné panovnice. I přes strategickou pozici neměli Prusové vítězství jisté. Během bitvy docházelo k přehazování úspěchu z jedné na druhou stranu, až nakonec přece jen zakotvil u Fridricha. Následně byla v Berlíně zahájena mírová jednání, která sice zajistila odchod pruských jednotek z Čech, ale současně znamenala ztrátu Slezska.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Zajímavosti

Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Vesmír

Slabým místem hrochů jsou zákeřné infekce

Příroda

<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>

Válka

Filip IV. obvinil templáře z kacířství, zabavil jejich majetek a řád zrušil

Historie

Vlny způsobené hurikánem Ophelia dosahují až desetimetrové výšky.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907