Reklama


Fw 190: Postrach spojeneckých stíhačů

14.08.2017 - Redakce Válka Revue

Výborná stíhačka Focke-Wulf Fw 190 vznikla v konstrukční kanceláři firmy Focke-Wulf vedené inženýrem Kurtem Tankem. Šlo o jednomístný jednomotorový celokovový doplnoplošník se zatahovacím podvozkem a krytem kabiny. Vyznačoval se mohutnou výzbrojí, solidním pancéřováním, ovladatelností a dobrou manévrovatelností v nízkých a středních výškách. Šlo o univerzální letadlo, které se hodilo jak k soubojům stíhačů, tak pro bitevní úkoly, a létalo i jako stíhací bombardér. Jako první je obdržela eskarda JG 26 operující nad sevrní Francií a okamžitě s nimi získala převahu nad protivníky vyzbrojenými typem Supermarine Spitfire Mk.V. Od roku 1941 do konce války vzniklo přibližně 20 000 kusů Fw 190. Zde na snímku z roku 1943 čerstvě vyrobené "stodevadesátky" čekají na odeslání k jednotkám.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Izraelský památník holocaustu Jad Vašem udělil mnoha hrdinům, kteří za války Židům pomáhali, ocenění „Spravedlivý mezi národy“ .

Zajímavosti

Digitální pilulky vzbuzují naděje i obavy

Věda

Ferrotypie (též tintype nebo fotografie na plechových deskách) zachycující pistolníka Billyho the Kida (druhý zleva) a šerifa Pata Garretta (uprostřed). Podle odborníků byl snímek pořízen mezi roky 1875 a 1880.

Revue

<p>Pro mladé zajíce se širá pole stala smrtící pastí</p>

Příroda

Kabourek přivedl obě sestry Cihlovy v krátkém čase do jiného stavu

Historie

Zárodky černých děr se uvnitř galaxií začaly formovat brzy po vzniku hvězdných ostrovů

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907