Reklama


Genetici rekonstruovali DNA muže, který zemřel v roce 1827

17.01.2018 - Stanislav Mihulka

Reklama

Světoběžník Hans Jonatan se narodil v roce 1784 na plantážích ostrova St Croix v Karibiku, který je dnes součástí Amerických Panenských ostrovů. V té době to byla zámořská kolonie Dánska. Otcem Jonatana byl Dán, jeho matkou černá otrokyně Emilia Regina.

Když bylo Jonatanovi 17, tak uprchl z ostrova a přidal se k dánskému námořnictvu, se kterým bojoval v napoleonských válkách. Poté se usadil na Islandu, kde se oženil s místní ženou a měl s ní tři děti. Zemřel tam v roce 1827 jako svobodný muž, místo, kde je pohřbený ale není známé.

TIP: Staletí stará DNA prozradila původ koster otroků v Karibiku

Dnes žije na Islandu nejméně 788 Jonatanových potomků. Genetici použili DNA 182 z nich a zrekonstruovali nemalou část DNA Jonatana i jeho matky Emilie. Pomohlo jim to, že DNA afrického původu je na Islandu velmi unikátní a je v genomu místních dobře patrná. Teď známe celkem 19 procent DNA Jonatana a 38 procent DNA Emilie, z které vědci dokázali mimo jiné vyčíst, že Jonatanova matka pravděpodobně pocházela z afrického Beninu.

Podle Agnara Helgasona, který stojí za celým projektem, by bylo teoreticky možné získat tímto způsobem DNA kterékoli postavy historie, narozené po roce 1500. Pochopitelně za předpokladu, že dosud žijí její potomci.

  • Zdroj textu: IFL Science, Nature Genetics
  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Optofobie

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte optofobií, pak ve vás právě zvednutí víček a pohlédnutí na okolí vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří něco velmi traumatizujícího – například přítele při aktu nevěry či smrt matky. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Musejí-li však čelit pohledu, který nedokážou snést, nastává u nich panika a úzkostné stavy. 

Zajímavosti

Za barvu jezírka Cracker Lake jsou odpovědné ledovce. Při odtávání je z nich do jezera odplavován jemný kamenný prach. Odraz světla od těchto mikroskopických částeček vytváří dojem tyrkysově modré barvy.

Příroda

Irští rebelové ochotně využili možnosti, jak zpochybnit vládu Jindřicha VII., a udělali si z Lamberta Simnela svého „jediného legitimního krále“. Eduard Plantagenet (vpravo), 17. hrabě z Warwicku, se dostal coby člen poražených Yorků do towerského vězení v pouhých deseti letech. Zemřel v něm o 14 let později.

Historie

Snímek pořízený letos v roce 2017 sondou Cassini zachycuje zkracující se stíny, jež planeta vrhá na své prstence. Tehdy, v době Saturnova letního slunovratu, dopadají pouze na zcela vnitřní prstence

Vesmír
Zajímavosti

Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907