Historická detektivka: Marie Turková byla skutečným předobrazem Maryši (1)

Všichni ji známe ze školních let jako nešťastnici, která zabila svého muže tím, že mu podala otrávenou kávu. Byla tu však i skutečná Maryša, respektive Marie Turková, jež posloužila jako inspirace pro slavné drama…

18.02.2017 - Michaela Sochová



Na pomezí Brněnska a Hanáckého Slovácka leží vesnička Těšany. Poklidné víska s asi jedenácti sty obyvateli vypadá podobně jako jiné vesničky na úrodné jižní Moravě. Přesto sem turisté zavítají častěji než do mnoha jiných. Na místním hřbitově totiž odpočívá Marie Turková rozená Horáková (1867–1943), předobraz Maryši ze stejnojmenného dramatu bratří Mrštíků.

Mrštík ji chtěl za ženu

Marie Horáková byla velice pěkné děvče, které žilo v domku na návsi poblíž kostela. Vyrůstala v houfu sourozenců, ráda se pěkně oblékala a často chodila k muzice. Právě v době, kdy se jí začali dvořit první nápadníci, přišel na místní dvoutřídku nový podučitel. Nebyl jím nikdo jiný než Alois Mrštík (1861–1925). Pocházel z Jimramova, malého městečka na Českomoravské vrchovině, kde žili lidé skromní a pracovití. Alois byl vynikajícím pozorovatelem a se svým bratrem Vilémem (1863–1912) chodil do místní hospody, kde se probíraly osudy místních lidí. Pozornosti mladého podučitele samozřejmě Marie neunikla. I když ve vsi učil pouhý jeden rok, stihl zde načerpat mnoho látky pro svá díla a také několikrát požádal starého Horáka o ruku jeho dcery. Neúspěšně. Hospodáři nebyl venkovský učitel dost dobrý, navíc Marie už dlouho milovala chudého hocha Šimona Petláka.

Šťastné lásce ovšem osud nepřál. V té době bylo nemyslitelné, aby se chudá dívka vdala za bohatého sedláka nebo aby se chudý chasník přiženil na bohatý grunt. Otec měl pro svou dceru vyhlídnutou lepší partii. Co na tom, že sedlák Turek byl o patnáct let starší než ona, že po smrti své ženy vychovával tři dcery a z hospody se často vracel hodně pozdě v noci.

Přestože dvacetiletá Marie před svatbou plakala a prosila rodiče, ať ji do nechtěného sňatku nenutí, bylo rozhodnuto. A tak se 6. června 1888 konala svatba s bohatým ženichem a smutnou nevěstou. Na Aloise tato událost hluboce zapůsobila a v jeho hlavě se pomalu začínala rodit látka k novému literárnímu dílu.

Maryša literární

V dramatu bratří Mrštíků byla Maryša zamilovaná do chudého hocha Francka. Její rodiče ji však donutili ke sňatku s bohatým sedlákem Vávrou. Vdovec se třemi dětmi rád pil, karbanil, a Maryšu dokonce bil. Francek odešel na vojnu, ale ani dlouhá doba odloučení lásku nezpřetrhala. Když se Francek po letech vrátil, jeho první kroky směřovaly za Maryšou.

Z mladé krásné dívky se mezitím stala utrápená troska. I Maryšin otec prosil děvče, aby se vrátilo domů. Maryša částečně ze vzdoru, částečně z přesvědčení o neporušitelnosti manželství odmítla. Vávra zjistil, že Francek chodí za Maryšou a ve vzteku na něj vystřelil. Jeho ženu příhoda vylekala, začala se obávat o život svého milého a rozhodla se, že se manžela zbaví.

Dokončení: Historická detektivka: Marie Turková byla skutečným předobrazem Maryši (2)

Čin se odehrál paradoxně v momentě, kdy k ní manžel promlouval smířlivým tónem. Káva, již Maryša Vávrovi jednoho odpoledne uvařila, byla posledním nápojem, který Vávra ve svém životě pil. Dala mu do ní totiž jed a za svůj čin hodlala převzít plnou odpovědnost. Nelitovala. A přesto ji nenazveme krutou vražedkyní. Nebo ano? 


Další články v sekci