Hřbitov kosmických lodí: Kde končí vysloužilé satelity a vesmírná plavidla

Na jednom z nejodlehlejších míst planety je hřbitov kosmických lodí

27.10.2017 - Stanislav Mihulka



Když kosmické lodě a satelity doslouží, v mnoha případech se vracejí zpátky na Zemi. Menší z nich se rozpadnou a shoří v atmosféře, větší stroje se ale dostanou až na povrch. Často končí na místě, o němž se mluví jako o hřbitovu kosmických lodí.

Když stará kosmická loď dopadne na Zem, jde pochopitelně o velmi rizikovou událost. Operátoři se snaží omezit možné škody či újmy na zdraví a životech na minimum, takže navádějí kosmické lodě na to nejodlehlejší místo na Zemi. Co nejdál od pevniny a od lidí.

Hřbitov na Pólu nedostupnosti

Tím místem obvykle bývá okolí takzvaného Pacifického pólu nedostupnosti, známého též jako „Bod Nemo“. Nachází se v jižním Pacifiku, 2 688 km od nejbližší pevniny - atolu Ducie, jednoho z Pitcairnových ostrovů.

TIP: Kosmická loď Dragon se vrátila z ISS na Zemi. Přivezla cenný náklad

Odborníci odhadují, že zde na mořském dně, v oblasti o rozloze asi 1 500 kilometrů čtverečních, spočívají trosky minimálně 263 kosmických lodí a satelitů. Jsou mezi nimi i zbytky kosmické stanice Mir, která kdysi bývala pýchou kosmického programu Sovětského svazu. Z původní 143 tun těžké stanice spočívá na mořském dně okolo 20 tun zbytkového šrotu. Kromě Miru jsou zde pohřbeny i zbytky několika japonských HTV (H-II Transfer Vehicle), evropských ATV (Automated Transfer Vehicle) a ruských Sojuzů. 

  • Zdroj textu

    BBC News

  • Zdroj fotografií

    ESA / Youtube


Další články v sekci