Svéráz národní hygieny: Čtvrtina Čechů si před jídlem neumývá ruce

Podle nedávného průzkumu jsou hygienické návyky v Česku přinejmenším pozoruhodné. Někteří se neumývají před spaním, jiní potkají sprchu maximálně jednou za týden. A mnozí mají potíže i s tak jednoduchým úkonem, jako je mytí rukou

14.02.2021 - Zuzana Rychlá



Král Ludvík XIV. si prý po ránu otíral ruce pálenkou. Jeho poddaní si obličej raději napudrovali než umyli a mastné vlasy si zásadně zakrývali parukou. V 18. století zkrátka lidé na hygienu příliš nedbali, jenže – je dnes situace o tolik lepší?

Mytí podle směrnic

Žloutenka typu A, střevní onemocnění nebo toxoplazmóza představují jen stručný výčet onemocnění, jimiž si můžeme „zpestřit“ život, pokud si neumyjeme ruce po použití toalety nebo před jídlem. Šest kroků, jak si ruce umýt správně, popisuje dokonce směrnice Evropské unie. Přitom ani čeští zdravotníci, kteří by zmíněný úkon měli zvládat nejlépe, podle průzkumu unijní nařízení často nedodržují – správný postup ovládá jen 75 % z nich. „Statistika říká, že čtvrtina Čechů si před jídlem neumývá ruce, což není příliš dobrá vizitka,“ dodává Vilma Benešová, vedoucí lékařka z Oddělení nemocniční hygieny ve Fakultní nemocnici v Motole.

Sprchu, nebo vanu?

Češi to však s hygienou nepřehánějí ani v dalších oblastech. Podle průzkumů, které si letos nechala zpracovat firma prodávající kosmetiku a čisticí prostředky, si téměř pětina z nás na vanu či sprchu denně vůbec nevzpomene. Spotřeba vody a mýdla přitom kolísá v závislosti na dni v týdnu: o víkendu roste, v pracovní dny naopak značně klesá. Mycí prostředky se pak vyplatí prodávat zejména v hlavním městě, kde je jejich spotřeba dlouhodobě nejvyšší. Když už se dostaneme do koupelny, dá až 67 % z nás přednost sprše oproti vaně. Je to rychlejší a navíc ušetříme za vodu. Za tuto volbu by nás ovšem pochválili i dermatologové. „Dlouhý kontakt s horkou vodou může kůži vysušovat. V případě sprchy k tomu většinou nedochází, ale při koupelích je k tomu pokožka naopak náchylná,“ vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová.

TIP: Experiment hledá odpověď na citlivou otázku: Jsou ženy čistotnější než muži?

Zdravá kůže se z očisty „otřepe“ velmi rychle. Ochranný film, který se umytím naruší, se obnoví za dvě až čtyři hodiny. Lékaři jsou přesto raději, pokud mýdlem spíš šetříme. Může totiž vzniknout tzv. ekzém z opotřebování, jenž se objevuje při nadužívání mycích a čisticích prostředků. Jak ovšem vyplynulo z průzkumu, toto riziko hrozí spíše ženám, které se sprchují a mydlí podstatně častěji než muži.

Pár pozitiv však zkoumání hygienických zvyklostí českých občanů přece jen odhalilo. Přestože se nemydlíme tolik jako lidé v některých jiných zemích, svých návyků se nevzdáváme ani v dobách krize. Za sprchové gely utrácíme v současnosti stejně jako před třemi lety, a někteří dokonce víc.


Další články v sekci