Reklama


Inteligentní cykloláhev umí přeměnit vlhkost vzduchu na pitnou vodu

17.11.2014 - Martin Reichman

Proč sebou vozit láhev s vodou, když si ji můžete na kole „vyrobit“ za jízdy ze vzduchu? Rakouský designer přišel s chytrým řešením

Rakušan Kristóf Retezár možná přišel s revolučním zařízením, které pomůže nejen cyklistům. Jeho inteligentní zařízení Fontus dokáže přeměnit vlhkost vzduchu na pitnou vodu. Systém pracuje na poměrně jednoduchém principu využívajícího vlastnosti peltierova článku napájeného prostřednictvím malého solárního článku.

Kondenzační stanice upevněná na kole nasává do svých dvou komor vzduch, který se v horní části zpomaluje a pomocí peltierova článku ochlazuje. Tím dochází ke kondenzaci vlhkosti. Kondenzované kapky vody jsou poté svedené do připravené láhve. Vzduch proudící spodní komorou slouží k ochlazování spodní horké strany peltierova článku. Kondenzační stanice tímto způsobem dokáže „vyrobit“ přibližně jednu kapku pitné vody za minutu. V našich klimatických podmínkách to může znamenat až půl litru sladké vody za hodinu, v závislosti na vlhkosti vzduchu.

Retezárova technologie není nová, kondenzační techniky lidé ovládají již více než 2 tisíce let. Rakušan ale přišel s praktickým využitím na kole. Kromě rekreačních cyklistů může Fontus pomoci i lidem v oblastech kde je sladká voda vzácná.

  • Zdroj textu: jamesdysonaward.org
  • Zdroj fotografií: James Dyson Foundation

ReklamaReklama

Aktuální články

GAZ 69 je předurčen k drsnému zacházení v těžkých terénních podmínkách – s tímhle autem jednoduše přestanete řešit, kde končí upravená vozovka

Válka

Trpasličí hvězda je jako dobře zateplený dům – dlouho si vystačí i se skromnými zásobami paliva

Vesmír

Víska Albinen leží na jihu země v nadmořské výšce 1 300 metrů, na dohled od Matterhornu.

Zajímavosti

Vlevo šaty vyrobené z listí, vpravo herečka Bingbing Fan.

Revue

Mrtvý muž z dnešního Německa, který se zřejmě stal obětí moru doby kamenné

Věda

<p>Ve výjimečných případech jsou rohy starých beranů dlouhé až jeden metr</p>

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907