Jak bydlí superboháči: 5+2 nejdražších domů za stovky milionů

Kolik by podle vašeho mínění stála opravdu drahá soukromá nemovitost? Deset milionů? Padesát? Vězte, že existují i mnohem dražší, jejichž hodnota se navíc uvádí v amerických dolarech

18.08.2017 - Marek Telička



Updown Court

Lokalita: Windlesham, Velká Británie
Majitel: neznámý
Hodnota: asi 70 milionů dolarů

Updown Court v anglickém hrabství Surrey v roce 1987 zcela zničil oheň a rekonstrukce započaly až v roce 1998. Tehdy se proslýchalo, že o koupi mají zájem například americký herec Bruce Willis nebo korunní dubajský princ Muhammed al Maktum. Když však byla stavba v roce 2005 dokončena a nabídnuta k prodeji za 138 milionů dolarů, zájemci se zrovna nehrnuli. Nakonec dům po nesčetných peripetiích koupil v roce 2011 asi za 58 milionů dolarů neznámý obchodník

Usedlost má 103 místností, z toho 24 ložnic (každá disponuje samostatnou mramorovou koupelnou), dráhu na bowling, pět plaveckých bazénů, kurty na tenis i squash, promítací sál pro padesát lidí nebo vinný sklep s kapacitou tři tisíce lahví. Roční náklady na provoz ovšem činí i po výrazných škrtech zhruba 1,2 milionu dolarů.

Maison de l’Amitié

Lokalita: Palm Beach, USA
Majitel: ruský magnát Dmitrij Rybolovlev
Hodnota: 128 milionů dolarů

Název Maison de l’Amitié znamená Dům přátelství. Stavba, k níž patří pozemky o rozloze 7 450 m², se nachází na jednom z nejluxusnějších pobřeží světa – floridském Palm Beach. Samotný dům zaujímá plochu 5 760 m² a uvnitř byste mimo jiné našli osmnáct ložnic, osobní obrazovou galerii a skleník o velikosti menší botanické zahrady. Sídlo kdysi za 41 milionů dolarů koupil miliardář Donald Trump, načež jej v roce 2008 zase prodal za 95 milionů ruskému magnátovi Dmitriji Rybolovlevovi. Ten je mimo jiné vlastníkem fotbalového klubu AS Monaco, přičemž v současnosti údajně zvažuje, že nechá dům strhnout a pozemek prodá. Důvod? V interiérech se prý rozmohla plíseň.

Sídlo Iry Renerta

Lokalita: Sagaponack, USA
Majitel: obchodník s cennými papíry Ira Renert
Hodnota: asi 200 milionů dolarů

Když se v Sagaponacku v americkém státě New York začalo stavět budoucí sídlo miliardáře Iry Renerta, mysleli si místní obyvatelé, že půjde o hotel nebo náboženské centrum. Zjištění, že se jedná o soukromý dům, vyvolalo značné pobouření. Na pozemku o obrovské rozloze 255 000 m² vyrostl mezi roky 1998 a 2003 komplex, jenž zahrnuje například promítací sál pro 160 lidí, 29 ložnic, 39 koupelen, bowlingovou dráhu, dva tenisové a dva squashové kurty, a dokonce i malou elektrárnu.

Hodnota celé stavby se odhaduje na 198 milionů dolarů, což z ní dělá nejdražší sídlo soukromého vlastníka v celých Spojených státech. V září 2012 přesunul Ira Renert, jehož majetek činí podle předpokladů 6,5 miliardy dolarů, do interiérů domu část své umělecké sbírky. Zaplatil za ni více než 500 milionů, a ostraha objektu je tedy pochopitelně velmi důkladná.

Villa La Leopolda

Lokalita: Nice, Francie
Majitel: Michail Prochorov nebo Roman Abramovič
Hodnota: přes 500 milionů dolarů

Současná podoba vily Leopolda pochází z let 1929–1931, kdy se o její přestavbu zasloužil veleúspěšný americký architekt Ogden Codman, Jr. Jejím původním majitelem byl belgický král Leopold II., který nemovitost na pobřeží daroval své milence Caroline Lacroix. Dům ovšem nese jeho jméno. 

V průběhu 20. století se vlastník sídla několikrát změnil a v létě 2008 jej podle dostupných údajů koupil ruský miliardář Michail Prochorov. Jeho právníci ovšem tuto skutečnost popírají a jiné zdroje ukazují na dalšího ruského magnáta – Romana Abramoviče. Uváděná kupní cena komplexu na pozemku o rozloze 40 500 m² se pohybuje mezi 515 a 695 miliony dolarů. Z teras se prý naskýtají krásné výhledy na pobřeží a přilehlé zahrady, o něž pečuje tým padesáti zahradníků. 

Kontroverzní Antilia

Lokalita: Bombaj, Indie
Majitel: indický obchodník Mukeš Ambani
Hodnota: zřejmě jedna miliarda dolarů

Zřejmě nejdražší soukromá usedlost na světě paradoxně nestojí v Evropě ani ve Spojených státech amerických – tyčí se k nebi v indické Bombaji a představuje zdroj četných kontroverzí. Někteří Indové jsou na ni hrdí, jiní – včetně zámožných podnikatelů – tvrdí, že takový projekt znamená v zemi, kde mnoho dětí trpí hlady, jen demonstrativní předvádění bohatství. 

Budova nazvaná Antilia patří obchodníkovi Mukeši Ambanimu. Celkem má 27 poschodí, ovšem místnosti disponují velkoryse pojatými stropy, takže souhrnná výška stavby odpovídá spíše 60 podlažím. Přes svůj protáhlý tvar by měl dům odolat zemětřesení o síle osmi stupňů Richterovy škály. Říká se, že do něj Ambani investoval 5 % svého bohatství. V útrobách Antilie se nacházejí například i garáže pro 168 automobilů, přičemž provoz objektu zajišťuje 600 lidí. Hodnota celého komplexu byla odhadována až na dvě miliardy dolarů, ale pravděpodobněji se pohybuje „pouze“ kolem miliardy.

Nejsou na prodej

Lokalita: Washington, USA a Londýn, Velká Británie
Hodnota: 320 milionů dolarů a 1,56 miliardy dolarů

Teoreticky by bylo možné zařadit do přehledu nejdražších nemovitostí světa i Bílý dům, jehož odhadovaná hodnota dosahuje 320 milionů dolarů, a Buckinghamský palác, u kterého cena šplhá k 1,56 miliardy dolarů. Ovšem jelikož je první zmíněná stavba sídlem amerického prezidenta a ve druhé oficiálně pobývá britská královna, nebudou zmíněné objekty pravděpodobně nikdy na prodej. 

Témata

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia, Shutterstock


Další články v sekci