Reklama


Jak může mravenec přežít v poledne na rozpálené Sahaře?

19.06.2015 - Stanislav Mihulka

Mravencům Cataglyphis bombycina se osvědčil porost chlupů s trojúhelníkovitým průřezem

V saharské poušti žijí mravenci druhu Cataglyphis bombycina a dovedou tam fungovat, i když za poledního žáru dosahují teploty povrchu Sahary kolem 70 °C. Mravenci si přitom musejí udržet svoji tělesnou teplotu pod 53,6 °C, což je maximum, které mohou přežít. Jak to dělají?

Jejich klíčovou vychytávkou je porost unikátních chlupů s trojúhelníkovitým průřezem, které mravence ochlazují hned dvěma způsoby najednou. Jednak intenzivně odrážejí záření v oblasti viditelného a blízce infračerveného světla, a pak také intenzivně vyzařují tepelné záření v oblasti středních infračervených vlnových délek.

Pro mravence Cataglyphis bombycina je to zásadní věc. Díky chlupům a jejich schopnosti manipulovat elektromagnetické záření širokého rozsahu vlnových délek se tito mravenci v porovnání s mravenci bez chlupů ochladí o 5 až 10 °C více. To jim umožňuje být aktivní v nejrozpálenější části dne a vyhnout se tak ještěrkám, které jinak mravence požírají. Trik mravenců ze Sahary teď nejspíš bude inspirovat výrobce nejrůznějších materiálů.

  • Zdroj textu: Columbia University School of Engineering and Applied Science, Science
  • Zdroj fotografií: Norman Nan Shi & Nanfang Yu, Columbia Engineering

ReklamaReklama

Aktuální články

I Česko mohlo mít své moře a přístav – díky geniální vizi rychlostního tunelu, jenž by vedl přes Rakousko až do Slovinska.

Zajímavosti

Díky matce se Marcele otevřel celý divadelní svět

Historie

Nově objevený chrám Ramesseho II. v egyptské Gíze

Věda

Na celé řadě objektů čs. polního opevnění testovali Němci své zbraně a taktiku. Na snímku objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka

Válka

Extrémně rychle rotující neutronová hvězda neboli pulzar

Vesmír

Vchod do showroomu Casa Ceramica v Manchesteru.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907