Reklama


Jak nám mohou uškodit sluneční erupce?

06.06.2015 - Michal Švanda

Reklama

Sluneční aktivita ovlivňuje zejména rádiové spojení, elektroniku a vodivé prvky. Rentgenové fotony i vysokoenergetické nabité částice ionizují vrstvy vysoké atmosféry, čímž se podílejí na rušení šíření rádiových vln. Dlouhovlnná komunikace je pak obtížná až nemožná, navigační systémy (radiomajáky i GPS) nepřesné. Nalétající oblak plazmatu vyvržený při erupci interaguje s magnetickým polem Země, dochází k významným změnám systému elektrických proudů v magnetosféře a ionosféře Země, jež indukují elektrické proudy i na zemském povrchu a na silových vodičích (na dlouhých vedeních elektrického proudu, na ropovodech, plynovodech a komunikačních kabelech). Tyto proudy mají za následek přetěžování elektrických transformátorů, vedoucí v krajním případě k jejich zničení a často ke kolapsu části rozvodné sítě, narušení protikorozní ochrany potrubního vedení a ovlivňují také kritické zabezpečovací systémy. 

V kosmickém prostoru představují nalétající ionizované částice hrozbu pro elektroniku na družicích. Zkracují životnost slunečních panelů, tedy zdroje energie. Částice mohou překlopit stav paměťové buňky v čipech palubní elektroniky a vyvolat výjimku v běhu palubního softwaru. Izolované části družic jsou nabíjeny na vysoké potenciály, jež se při překročení kritické hranice vyrovnávají obloukovým výbojem, s ničivým vlivem na palubní přístroje. 

  • Zdroj textu: Tajemství vesmíru 5/2013
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Optofobie

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte optofobií, pak ve vás právě zvednutí víček a pohlédnutí na okolí vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří něco velmi traumatizujícího – například přítele při aktu nevěry či smrt matky. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Musejí-li však čelit pohledu, který nedokážou snést, nastává u nich panika a úzkostné stavy. 

Zajímavosti

Za barvu jezírka Cracker Lake jsou odpovědné ledovce. Při odtávání je z nich do jezera odplavován jemný kamenný prach. Odraz světla od těchto mikroskopických částeček vytváří dojem tyrkysově modré barvy.

Příroda

Irští rebelové ochotně využili možnosti, jak zpochybnit vládu Jindřicha VII., a udělali si z Lamberta Simnela svého „jediného legitimního krále“. Eduard Plantagenet (vpravo), 17. hrabě z Warwicku, se dostal coby člen poražených Yorků do towerského vězení v pouhých deseti letech. Zemřel v něm o 14 let později.

Historie

Snímek pořízený letos v roce 2017 sondou Cassini zachycuje zkracující se stíny, jež planeta vrhá na své prstence. Tehdy, v době Saturnova letního slunovratu, dopadají pouze na zcela vnitřní prstence

Vesmír
Zajímavosti

Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907