Reklama


Jak vzniká „zelený záblesk“ na Slunci?

19.08.2017 - Michal Švanda

Zelený záblesk - Zelený záblesk je atmosférickým jevem
Zelený záblesk - Zelený záblesk je atmosférickým jevem

Tzv. zelený záblesk, případně ještě vzácnější záblesk modrý, patří mezi atmosférické jevy, jež nemají nic společného se samotným slunečním tělesem. Jejich podstatou je skutečnost, že zemská atmosféra představuje optické prostředí, v němž se světelné paprsky lámou. V optických prostředích s indexem lomu větším než 1 se projevuje tzv. disperze – světelné paprsky s různou vlnovou délkou („různé barvy“) se tedy lámou odlišně. Červená barva (delší vlny) přitom podléhá lomu méně než zelená či modrá (kratší vlny). 

Kloní-li se Slunce západu, výškové rozvrstvení atmosféry a delší průchod paprsků vzdušným obalem optické jevy zesilují. Jejich působením se zdánlivý obraz „červeného Slunce“ nachází níž nad obzorem než obraz „Slunce zeleného“. To je podstatou zeleného záblesku: Vlivem atmosférické refrakce nad horizontem zůstane pouze obraz naší denní hvězdy v krátkovlnné oblasti viditelného spektra, zatímco obrazy dlouhovlnné jsou již pod obzorem. Zelený záblesk pak vidíme ve formě nazelenalého vrcholku zapadajícího Slunce.

  • Zdroj textu: Tajemství vesmíru 11/2016
  • Zdroj fotografií: Allen Vinson

ReklamaReklama

Aktuální články

Jezero Van ukrývá velkou stavbu z éry království Urartu

Věda
Revue

Druh alkoholu má význam pro náladu pijana

Věda

Jedovatou barvu plnou olova ochutnával, otrava byla otázkou času…

Historie

Střet kavalerie v bitvě u Náchoda 27. června 1866

Válka

Vizualizace planety Ross 128 b o velikosti Země s vhodnými teplotními podmínkami na povrchu. Systém leží pouhých 11 světelných let od Země.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907