Reklama

Reklama

Jaká je optimální délka pracovní doby?

14.11.2015 - Redakce 100+1
Vědí vědci, kolik hodin denně je pro člověka optimální pracovat? A jak je to s pracovní dobou v jiných zemích?
Koláče bez práce

Ačkoliv ve většině vyspělých zemí dnes mají osmihodinovou pracovní dobu, podle posledních výzkumů ji mnozí lidé často překračují. Například v Británii pracuje podnikatel průměrně 10,4 hodiny denně a běžný Američan zase odpracuje za den 8,8 hodiny. Nejméně času – průměrně pouze 41,75 hodiny týdně, tj. 8,35 hodiny denně – tráví v práci v rámci EU Finové, zatímco běžný Čech odpracuje týdně 48,4 hodiny, a denně tedy 9,68 hodiny.

Otázkou, zda delší pracovní doba vede k lepším výkonům, se nedávno zabývala editorka ekonomického časopisu Harvard Business Review Sarah Green Carmichaelová. Dospěla k závěru, že neexistuje jediný vědecký důkaz o tom, že by pracovní doba delší než 40 hodin týdně zvyšovala produktivitu práce. Podobnou studii provedla i Erin Reidová z Boston University: podle ní neuměli manažeři rozlišit mezi výsledky svých zaměstnanců, kteří pracovali 80 hodin týdně, a těch, kteří reálně pracovali mnohem méně a zbytek doby činnost jen předstírali.

Foto, ilustrace: 
Profimedia
Zdroj: 
100+1 zahraniční zajímavost

Související články

Kevin Warwick
Kevin Warwick

Vůbec prvním kyborgem se stal v roce 1998 profesor Kevin Warwick, který si nechal dobrovolně implantovat podkožní čip .

Duše v rukou počítače
Duše v rukou počítače

Umělá inteligence lékaře o práci nepřipraví, ale výrazně jim usnadní vyšetření a rozhodování o vhodné léčbě.

S pomocí odborníků z oblasti vědy, techniky, biologie a medicíny vám objasníme všechno neznámé. Pokud vám už dlouho něco vrtá hlavou a nemůžete najít uspokojivou odpověď, neváhejte a zeptejte se na emailu 100+1@epublishing.cz, nebo na našem Facebooku, Twitteru či Google+. Nejlepší dotaz odměníme knihou.

Reklama