Reklama


Jaké družice se přiblížily ke kometám, nebo je dokonce navštívily?

25.07.2015 - Pavel Koten

Zcela zásadní událostí v oblasti průzkumu komet se stal průlet Halleyovy komety perihéliem dráhy v roce 1986 spojený s průzkumem hned šesticí kosmických sond. Snímky kometárního jádra a výtrysků materiálu byly do té doby nevídané. Od té doby se vlasatice zkoumají pozemskými dalekohledy, ale některé z nich už navštívily i kosmické sondy. Ukázalo se, že komety rozhodně nepředstavují uniformní objekty, ale spíše naopak – jejich variabilita je obrovská.

V roce 2001 získala sonda Deep Space 1 snímky komety Borrelly s vysokým rozlišením. Jádro se ukázalo být velmi suché bez známek výskytu vody, která je zřejmě skryta uvnitř. Sonda zároveň zachytila zřetelné výtrysky z jádra. Kosmická sonda Stardust vypuštěná v roce 1999 dostala obtížnější úkol: při průletu v blízkosti komety Wild 2 v roce 2004 sbírala vyvržené prachové částečky a o dva roky později je dopravila zpět k Zemi. Laboratorní analýza vzorků ukázala některé překvapivé výsledky – například se zdá, že kometa obsahuje materiál, který mohl vzniknout v různých částech dávné Sluneční soustavy. To vede astronomy k přehodnocení původu komet.

Poněkud „brutálnější“ přístup zvolili vědci v případě výpravy Deep Impact. Tato kosmická sonda zasáhla v roce 2005 jádro komety Tempel 1 projektilem s cílem vytvořit kráter a umožnit tak odborníkům nahlédnout do nitra tělesa. Zmíněný pohled potvrdil, že většina vody v kometě je skryta uvnitř. Kometa Tempel 1 byla pak v roce 2011 znovu navštívena v rámci projektu NExT – pod tímto akronymem se ovšem skrývá už zmíněná sonda Stardust, jejíž fungování bylo po úspěšném splnění původních cílů prodlouženo právě o blízký průzkum uvedené komety.

Výpravy kosmických sond ke kometám pokračují i dnes. V roce 2014 se ke kometě Čurjumov-Gerasimenko přiblížila sonda Rosetta, která ji zkoumá dodnes.

  • Zdroj textu: Tajemství vesmíru 6/2013
  • Zdroj fotografií: Phil Hart

ReklamaReklama

Aktuální články

Význam utajení si uvědomoval již římský vládce Gaius Julius Caesar, který psal šifrované zprávy z bojiště.

Zajímavosti

Císař Rudolf II. podepsal v roce 1609 dokument, který do značné míry zrovnoprávňoval katolíky, luterány a kalvinisty.

Historie

Korýši skýtají jednoznačně nejčerstvější maso, jaké se vám může na talíři ocitnout. Důvod je prostý. Do vroucího vývaru se vkládají živí.

Revue

SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák

Vesmír
Válka

Zalesněné skály v Číně

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907