Reklama


Japonské vlakové nádraží postavené kolem 700 let starého stromu

15.02.2017 - Martin Reichman

Přímo uprostřed vlakového nádraží v japonském Neyagawa stojí vzrostlý strom. Nic zvláštního, dalo by se říct. Podobně řešených staveb existují desítky a známe je i z Česka. Za příběhem zdejšího kafrovníku ale stojí více než úcta k přírodě. Hlavní roli v něm sehrály pověry a strach

700 let starý kafrovník uprostřed nádraží - Stanice zde stojí již více než sto let – její stavba byla zahájena v roce 1910. 
700 let starý kafrovník uprostřed nádraží - Stanice zde stojí již více než sto let – její stavba byla zahájena v roce 1910. 

Stanice Kayashima dnes představuje pro japonské město Neyagawa důležitou dopravní tepnu. Známá je ale také obrovským kafrovníkem stojícím uprostřed nádraží. V době výstavby stanice, v roce 1910, nepředstavoval voňavoučký listnáč velký problém. Město mělo sotva desetinu dnešní populace a vlaků jezdilo do Neyagawy pomálu. Vše se ale změnilo v 60. a 70. letech minulého století, kdy město zažívalo bouřlivý rozvoj a kapacita nádraží se ukazovala jako nedostatečná. V roce 1972 proto úřady rozhodly o přestavbě stanice a o pokácení překážejícího stromu. K tomu druhému ale naštěstí nikdy nedošlo.

Mezi místními se traduje, že dřevorubec, který se o poražení stromu pokusil, ulehl ještě téhož dne s vysokými horečkami. Jiný příběh zase popisuje posvátného bílého hada, který byl spatřen ve větvích a kolem kmenu stromu, či hustý kouř stoupající z větví obrovského kafrovníku.

Tak či tak, v roce 1973 úřady rozhodly o zachování stromu. Vznikly nové plány přestavby stanice, které umožnily prastarému kafrovníku, jehož stáří vědci odhadují na více než 700 let, zůstat na jeho místě. Jen díky tomu je dnes zdejší nádraží vyhledávanou turistickou atrakcí i pozitivním odkazem generacím příštím.

  • Zdroj textu: city.neyagawa.osaka.jp
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907