Je libo pokrývku hlavy? Aneb historie pánských klobouků

Mysleli jste si, že klobouky pouze chránily hlavy před rozmary počasí? Ani náhodou! Nacházejí se na tak nepřehlédnutelném místě, že toho bylo nutno náležitě využít!

09.03.2017 - Olga Nivnická



Velké slaměné klobouky a čapky ze zvířecích kůží nosili coby ochranu před sluncem, mrazem či útoky protivníků už lidé v neolitu. Jenže brzy zjistili, že s pokrývkou hlavy se dá čarovat mnohem víc.

Symbol reprezentace

Ve starověkém Řecku a Římě směly být náboženské rituály vykonávány pouze se zakrytou hlavou. K zahalování se tehdy používaly různé tógy. Turbany či čepice podobné mitrám asyrských králů nosili během svých obřadů i bibličtí Židé a posléze i celý arabský svět. Neměly žádný praktický význam, sloužily pouze k „reperezentaci“.

Ani křesťanská církev se tohoto výrazného doplňku nehodlala vzdát. Právě hlavu a to, co se na ní nachází, ideálně něco hodně vysokého a patřičně bohatě ozdobeného, totiž zahlédnete i z poslední řady v kostele či z davu ostatních přihlížejících.

Kapuce a kápě

Ve středověku se nosily pláště s kapucemi, kápě či jednoduché kukly. I tady se dalo skvěle vyjádřit, jak vysoko si stojíte na společenském žebříčku – sametové kapuce šlechticů a bohatých měšťanů se často obšívaly kožešinami či drahými kameny. Ačkoli v davu žebráků a zlodějíčků jste mohli nenápadně přijít o měšec či nějaký ten šperk, na hlavu se vám jen tak někdo sáhnout neodvážil. A i když vám splašky tekoucí po ulicích notně zašpinily šaty, museli byste stát přímo pod oknem, ze kterého právě vylévají nočník, aby se vaší pokrývce hlavy přihodila nějaká zásadnější nehoda. I díky tomu se kapuce a později i barety a klobouky staly přehlídkou bohatství a módních výstřelků.

Elegantní gentlemani

Odkud pochází cylindr? Někteří tvrdí, že z Číny, kde se šil z hedvábí. V Evropě jej lze poprvé vystopovat ve Francii na konci 18. století. Zamilovali si ho zejména Angličané, pro něž místní věhlasný kloboučník Herrington připravil roku 1805 vlastní „britskou“ variantu. A to i přesto, že nošení cylindrů zpočátku zakazovala vyhláška londýnského starosty! Popularita cylindru mezi lidmi ovšem zákon spolehlivě převálcovala. Postupem času převládla praktická stránka a nepraktické cylindry vytlačily nízké vypouklé buřinky a jim podobné typy. 

Témata

móda
  • Zdroj textu

    100+1 historie 2/2016

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie, Shutterstock, Pinterest


Další články v sekci