Reklama


Je pravda, že tetování oslabuje imunitu?

04.09.2016 - redakce 100+1

Tetování již dávno není jen poznávacím znakem kriminálního podsvětí nebo námořníků. Módě „zdobení kůže“ podléhá stále více lidí. Jaký dopad má ale tetování na naše zdraví a imunitu?

Zatímco jednorázově vytvořené tetování imunitní systém dočasně oslabí, necháte-li si tělo ozdobit postupně několika obrázky, můžete si obranyschopnost naopak posílit. S takovým závěrem přišli vědci z University of Alabama, podle nichž celý proces funguje podobně, jako když začínáme s fyzickým tréninkem: Nejprve naše tělo oslabí stres – v případě cvičení přichází bolest svalů, u tetování zase pocit celkového vyčerpání. Při opakování aktivity si však organismus zvykne. 

Badatelé zkoumali dobrovolníky z tetovacích salonů a ptali se jich, kolik sezení již podstoupili, jakou při tom pociťovali bolest a jak dlouho trvala. Následně analyzovali vzorky jejich krve na přítomnost protilátky imunoglobulinu A a stresového hormonu kortizolu. U jedinců, kteří podstoupili první tetování, zaznamenali vědci výrazný pokles imunoglobulinu A (značící oslabenou imunitu) a naopak velký nárůst hladiny kortizolu (ukazující na vzestup stresu). U lidí s mnoha „kérkami“ byla odezva v obou případech mnohem slabší a příliš se neodchylovala od normálu.

Jak vysvětlil jeden z autorů studie Christopher Lynn: „Po prvotní stresové reakci se tělo vrací k rovnováze. Nicméně pokud jej takto budeme stresovat stále znova, místo aby se dostalo do původního stavu, upraví své vnitřní nastavení a vytvoří si rovnováhu novou.“

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

ReklamaReklama

Aktuální články

Zajímavosti

Paříž je pojmenovaná podle keltského kmene známého jako Parisii. Nejstarší osídlení se datuje do roku 4200 př. n. l.

Cestování

Konopí stále častěji nachází uplatnění v medicíně

Věda

Odvedl krysař děti na Moravu?

Historie

Nejnovější test motoru pro nosnou raketu systému SLS

Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907