Reklama


Juno překonala rekord Rosetty: Je nejvzdálenější sondou poháněnou Sluncem

14.01.2016 - Martin Reichman

Sonda Juno, mířící k Jupiteru, překonala rekord sondy Rosetty. Je aktuálně nejvzdálenější Sluncem poháněnou sondou

Také v roce 2016 nás čeká velkolepá vesmírná událost. Za necelý půlrok – 4. července, dorazí sonda Juno k největší planetě naší Soustavy. Přestože jí do cíle zbývá ještě 173 dnů, připsala si již jeden rekord. Juno je aktuálně nejvzdálenější lidskou sondou poháněnou solární energií. Během včerejška překonala dosavadní rekord sondy Rosetty - 793 milionů kilometrů od Slunce.

TIP: Juno prozkoumá radiační pásy Jupitera

Energii tato čtyřtunová sonda čerpá ze tří devítimetrových solárních panelů (celkem má na svých solárních ramenech 18 698 článků). Obří panely bude sonda rozhodně potřebovat, jakmile dorazí k Jupiteru, bude intenzita slunečního záření až 25× nižší, než je tomu na Zemi. V nejvzdálenějším bodě ji bude od životadárné hvězdy dělit úctyhodných 832 milionů kilometrů. Obří solární panely sondě poslouží také při stabilizaci na oběžné dráze Jupitera.

Sonda je také vybavena dvěma Li-ion akumulátorovými bateriemi o kapacitě 55 Ah, které jsou odolné proti radiačnímu prostředí a slouží k zásobování energií v případě zastínění fotovoltaických článků.

  • Zdroj textu: NASA
  • Zdroj fotografií: NASA

ReklamaReklama

Aktuální články

Nejnovější verze robota SpotMini je štíhlejší než předchozí varianty

Věda

Vzdělaná Johanna, nevlastní dcera magistra Kelleyho, používala svůj literární um k znovuzískání rodinné prestiže

Historie

Genom Amišů obsahuje pozoruhodné věci

Věda

Na pádu komunismu v Polsku se nejvíc podílelo odborové hnutí Solidarita, jehož vůdčí postavou se stal elektrikář Lech Wałęsa.

Zajímavosti

Výsadkáři ze 103. gardové divize se vracejí domů

Válka

Obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho se vydražil za 450,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu 9,8 miliardy korun. Dílo zobrazující Ježíše Krista se tak podle aukční síně Christie's stalo nejdražším obrazem, který se kdy na světě prodal v dražbě. Původní odhady udávaly hodnotu díla 100 milionů dolarů, přepočtu 2,2 miliardy korun.
Aukce trvala podle agentury AFP pouhých 19 minut. Dražit se začalo na částce 70 milionů dolarů, tedy 1,5 miliardy korun. Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907