Reklama


Jupiter jinak: Vítejte na jižním pólu

12.12.2014 - Martin Reichman

Snímek pořízený sondou Cassini ukazuje Jupiter z velmi neobvyklé perspektivy, jaký by se nám naskytl v případě, že bychom na něj koukali z dokonalého podhledu. Snímek zachycuje soustředné kruhy atmosféry obepínající jeho jižní pól. Nejjižnější oblast Jupiteru je poněkud rozostřená a překrytá šedým oparem, což je dáno větší aktivitou a složením atmosféry v této oblasti.

Sonda Cassini tento snímek pořídila již v roce 2000 a na další detailní obrázky si budeme muset ještě několik měsíců počkat. Minimálně do poloviny roku 2016, kdy by k Jupiteru měla dorazit sonda Juno

Na polární dráze se má Juno k planetě přiblížit až na 4 300 km – a zase se vzdalovat až na dva miliony kilometrů. Dráha se bude postupně upravovat, takže oběžná doba dosáhne 11–14 dní. Počítá se nejméně s 33 oblety planety a s koncem mise v říjnu 2017. Následovat má řízený zánik sondy v hustých vrstvách atmosféry.

  • Zdroj textu: esa.int
  • Zdroj fotografií: NASA

ReklamaReklama

Aktuální články

Jezero Van ukrývá velkou stavbu z éry království Urartu

Věda
Revue

Druh alkoholu má význam pro náladu pijana

Věda

Jedovatou barvu plnou olova ochutnával, otrava byla otázkou času…

Historie

Střet kavalerie v bitvě u Náchoda 27. června 1866

Válka

Vizualizace planety Ross 128 b o velikosti Země s vhodnými teplotními podmínkami na povrchu. Systém leží pouhých 11 světelných let od Země.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907