Reklama


Karel VI. vydal Pragmatickou sankci

Pragmatická sankce - Pragmatická sankce
Pragmatická sankce - Pragmatická sankce
19 . 4 . 1713

Když 19. dubna 1713 vydal Karel VI. slavnou Pragmatickou sankci o posloupnosti nejjasnějšího arcidomu rakouského, v němž byla ustanovena nedělitelnost habsburských území a v případě vymření mužské linie Habsburků nástupnictví linie ženské, nemohl tušit, že právě tento dokument jednou rozdělí Evropu.

V době publikace ale ještě takové nebezpečí nehrozilo. Vždyť císařově manželce bylo sotva dvaadvacet let a mohla mít spoustu dětí. Přibývající léta ale ukázala, jak moc „pragmatická“ sankce byla. Když Karel VI. roku 1740 zemřel, byla to právě jeho dcera Marie Terezie, která zdědila rozsáhlou monarchii. A bez ohledu na dřívější přijetí dokumentu také mocné nepřátele, kteří se rozhodli utržit z rakouských držav co nejvíce.

 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Zajímavosti

Zmrzlý měsíc planety Saturn skrápějí pořádné deště

Vesmír

Slabým místem hrochů jsou zákeřné infekce

Příroda

<p>Royal Navy ostřelovalo palác zanzibarského sultána, načež poslali ke dnu i jedinou nepřátelskou loď. Na snímku pre-dreadnought <em>HMS Hood</em></p>

Válka

Filip IV. obvinil templáře z kacířství, zabavil jejich majetek a řád zrušil

Historie

Vlny způsobené hurikánem Ophelia dosahují až desetimetrové výšky.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907