Reklama


Kde procvičit astrobiologii? V italských sirných jeskyních

26.05.2015 - Stanislav Mihulka

Když zatím neumíme doletět k jiným světům, musíme vzít zavděk pozemskou exotikou

Studenti astrobiologie to mají těžké. Pokud nedojde k úžasným a naprosto nečekaným převratům v technologiích, tak se asi ještě velmi dlouho nepodívají na místa, kde by mohli uplatnit své poznatky v terénu. Naštěstí jsou ale i na Zemi místa, kde je možné leccos z astrobiologie natrénovat.

Astrobiologové Pensylvánské státní univerzity jezdí do Itálie. Mají tam temné sirné jeskyně prodchnuté pekelným pachem, které Američanům připomínají antický zážitek s podsvětím. Studenti si ale rozhodně moc nestěžují.

Podle nich je to dobré místo, kde se dá začít s organismy extrémních prostředí. I tady sice něco žije, běžné pozemské přírodě se to ale moc nepodobá. Žijí tu bakterie, které dovedou získávat energii oxidací síry a vytvářejí tady houževnaté biofilmy, které pokrývají snad úplně všechny možné povrchy.

Studenti Pensylvánské státní univerzity si tu užijí náročný program, poznají leccos nového z geologických věd, biologie nebo astronomie a vypracují si tu vlastní výzkumné projekty. Když je to zmáhá, tak mají možnost relaxovat v italských kavárnách, restauracích nebo ve všudypřítomných památkách. Pokud přece jen někdy letěli dělat výzkum na jiné planetě, budou jistě připraveni.

  • Zdroj textu: Pennsylvania State University
  • Zdroj fotografií: Kyle Rybacki / Pennsylvania State University

ReklamaReklama

Aktuální články

Vzducholoď Italia, jež se v roce 1928 měla vznést k severnímu pólu, nakonec svého cíle dosáhla, poté však tragicky ztroskotala.

Zajímavosti

Sériová výroba návratových modulů lodí Sojuz

Vesmír

Zámek ční nad obcí Hohenschwangau

Historie

Hlavním receptem na léčbu takzvaného bombového (též šrapnelového) šoku byl klid a odpočinek

Válka

Dron Fury s novým motorem může provádět průzkum 15 hodin

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907