Reklama


Kdy se dočkáme pilotované výpravy na Mars?

10.06.2017 - Tomáš Přibyl

Na Mars! - Pilotovaná výprava na Mars je největším cílem současné kosmonautiky
Na Mars! - Pilotovaná výprava na Mars je největším cílem současné kosmonautiky

NASA slibuje, že pokud se podaří dovést do zdárného konce vývoj obří rakety SLS (Space Launch System) a lodi Orion, bude při rozumné úrovni financování schopná poslat člověka na Mars v roce 2038. Komentátoři však dodávají, že podobný program musí přečkat několik volebních období amerických prezidentů i nespočet změn v Kongresu USA. A to vše může „rozumnou úroveň“ financování dost výrazně ovlivnit.

Naproti tomu soukromá firma SpaceX tvrdí, že dokáže vyslat lidi na rudou planetu už v roce 2024, a to pomocí nové architektury a inovativního přístupu: Vše by měl představit zakladatel společnosti a vizionář Elon Musk již letos v září. Pravdou zůstává, že některé termíny prezentované firmou SpaceX jsou velmi šibeniční a že je musíme brát s rezervou. Zároveň je však nutné konstatovat, že společnost své sliby plní – nebo je nahrazuje ještě smělejšími projekty (přestože let na Mars deklaruje jako jednoznačný cíl už od svého založení).

Nicméně pohled do minulosti nám připomíná, že již v 60. letech minulého století slibovaly Spojené státy pilotovanou výpravu na rudou planetu uskutečněnou v horizontu dvaceti let v rámci vyvrcholení programu Apollo. V 80. letech ohlašoval stejný termín Sovětský svaz při představování superrakety Eněrgija. O pár let později hovořil o dvacetileté lhůtě pro misi na Mars americký prezident George Bush. A takto bychom mohli pokračovat. Jeden starý bonmot proto praví, že na Mars poletíme za dvacet let. A pár desítek roků to ještě platit bude.

  • Zdroj textu: Tajemství vesmíru 9/2016
  • Zdroj fotografií: NASA

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907