Reklama


Klíč k přežití mořských savců: Zachovejme zlomek, zachráníme většinu!

22.09.2017 - Zuzana Teličková

Zachování alespoň čtyř procent oceánu by mohlo vést k záchraně většiny mořských savců, od mořských vyder až po plejtváky obrovské. Toto zjištění vyplývá ze studie vědců ze Stanford University v Kalifornii a National Autonomous University v Mexiku

Vydra mořská -<p>Záchrana zlomku rozlohy světových oceánů může zachránit většinu mořských savců včetně vyder mořských</p>
Vydra mořská -

Záchrana zlomku rozlohy světových oceánů může zachránit většinu mořských savců včetně vyder mořských

Reklama

Studie uvádí, že ze 129 druhů mořských savců dnes hrozí vyhynutí celé třetině. „Je proto důležité chránit tyto živočichy, pokud chceme udržet ekosystém oceánů v rovnováze,“ říká jeden z autorů studie Paul Ehrlich. „Mnozí z nich jsou vrcholovými predátory, kteří zásadním způsobem ovlivňují všechny složky ekosystému.“ Vědci označili místa, jejichž přísná ochrana by znamenala záchranu největšího možného počtu ohrožených savců. Spolu s nimi také určili oblasti nejnáchylnější k jejich vymírání.

TIP: Gigantický fantom oceánu aneb Tajemný neznámý plejtvák myšok

„Poprvé tak vznikla mapa ukazující míru bohatosti mořských savců na konkrétních místech světa,“ říká bioložka Sandra Pompová a dodává, že nejpřekvapivějším a nejzajímavějším výsledkem výzkumu bylo zjištění, že všechny druhy mořských savců se nacházejí na pouhých dvaceti lokalitách pokrývajících asi 10 % rozlohy oceánů.

Navíc se ukázalo, že záchrana devíti z těchto dvaceti míst, což by představovalo pouhá čtyři procenta oceánu, by vedla k záchraně 84 % všech druhů mořských savců. Těchto devět míst je totiž na savce nejbohatších a poskytuje zázemí celkem 108 druhům. Klíčové oblasti se nachází se na pobřeží mexického státu Baja California, východní Kanady, Peru, Argentiny, severozápadní Afriky, Jihoafrické republiky, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Bohužel celých 70 % těchto oblastí je velmi výrazně ovlivňováno lidskou činností, především nadměrným rybolovem a stoupajícími teplotami vzduchu. Zbývajících jedenáct vyčleněných lokalit je důležitých zejména proto, že je obývají endemické druhy živočichů, jako je například sviňucha kalifornská.

  • Zdroj textu: Příroda 10/2011
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Optofobie

Většina z nás každý den ráno po probuzení celkem bez problémů otevře oči. Pokud však trpíte optofobií, pak ve vás právě zvednutí víček a pohlédnutí na okolí vyvolává nefalšovaný děs. Porucha obvykle propuká poté, co člověk spatří něco velmi traumatizujícího – například přítele při aktu nevěry či smrt matky. Před svým strachem se optofobici uzavírají do temných místností bez výzdoby a dalších rozptylujících prvků. Musejí-li však čelit pohledu, který nedokážou snést, nastává u nich panika a úzkostné stavy. 

Zajímavosti

Za barvu jezírka Cracker Lake jsou odpovědné ledovce. Při odtávání je z nich do jezera odplavován jemný kamenný prach. Odraz světla od těchto mikroskopických částeček vytváří dojem tyrkysově modré barvy.

Příroda

Irští rebelové ochotně využili možnosti, jak zpochybnit vládu Jindřicha VII., a udělali si z Lamberta Simnela svého „jediného legitimního krále“. Eduard Plantagenet (vpravo), 17. hrabě z Warwicku, se dostal coby člen poražených Yorků do towerského vězení v pouhých deseti letech. Zemřel v něm o 14 let později.

Historie

Snímek pořízený letos v roce 2017 sondou Cassini zachycuje zkracující se stíny, jež planeta vrhá na své prstence. Tehdy, v době Saturnova letního slunovratu, dopadají pouze na zcela vnitřní prstence

Vesmír
Zajímavosti

Vylepšený robotický požárník WALK-MAN s hasicím přístrojem

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907